Doğum Tarihi

1963

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

6779

kez görüntülendi

Hülya Avşar Kimdir?

Hülya AVŞAR; Ekim 1963 Edremit doğumlu. Baba Celal Avşar. Anne Emral Avşar. Memur bir ailenin en büyük çocuğu. Hülya Avşar’dan bir yıl sonra ilk kız kardeşi Leyla Avşar, on dört yıl sonra da ikinci kız kardeşi Helin Avşar dünyaya gelmiştir. Anne tarafı Balıkesir, Havran, Ayvalık kısımlarına yerleşmiş bir aile. Baba Celal Avşar, memuriyetinden dolayı, Emral Avşar ile evlendikten sonra bir süre Edremit’te bulunmuşlar ve Hülya Avşar’da Edremit’te doğmuştur.
İlkokul’un bir kısmını Ayvalık’ta okuduktan sonra Baba Celal Avşar’ın işi dolayısı ile Ankara’ya taşınmışlardır. Baba Emlak Bankası’nda çalışmaya başlamıştır. Hülya Avşar ilkokulu Ankara’da bitirmiş ardından ortaokulu ve liseyi Cumhuriyet Lisesi’nde okumuştur.

1982’de Mehmet Tecirli adlı bir mühendislik ögrencisiyle evlenen, ancak evliliği kısa süren Avşar, 1983 yılında boşanma kararı aldı. Bu kararın ardından İstanbul Kanatlarımın Altında’a taşınan ve katıldığı, “Bulvar Gazetesi” tarafından düzenlenen “Kâinat Güzellik Yarışması”nda birincilik alan, ancak yarışmanın ertesi günü, yaptığı evliliği ve boşanması bir gazetede yer alınca, kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle tacı geri alınan Avşar, “Taçsız Kraliçe” olarak anılmaya başlanmış ve çeşitli reklam filmlerinde boy göstermeye başlamıştır.

Kısa sürede televizyon dünyasına adım atan Avşar’ın ilk oyunculuk deneyimi, Namık Kemal’in“İntibah” adlı romanından televizyona uyarlanan 1982 yapımı “İntibah” tır. TRT’de yayınlanan bu dizide “Dilaşup” karakterini canlandıran Avşar, başrolü Selçuk Özer ile paylaşmıştır.

Oyunculuğu ile büyük beğeni toplayan Hülya Avşar, yaşamında dönüm noktası olan 1983 yılında yapımcı Kadri Yurdatap’ın vesilesi ile ilk sinema filmi, Fikret Hakan ve Salih Güney ile başrolünü paylaştığı “Haram” filmi olmuştur. Oyunculuktaki başarısını sinemada da kanıtlayan Avşar büyük beğeni toplamıştır.

Kadri Yurdatap “Ben keşvetmeseydim başkası keşfederdi. Sinema yapmasaydı başka bir alanda muhakkak Hülya Avşar olurdu” sözleri onu günümüzde hâlâ doğruluyor.

Sinemada ki büyük başarısından sonra, 1984 yılında Kenan Kalav’la başrolü paylaştığı ikinci filmi“Tutku”da oynayan Avşar, 1985’te, “Tele Kızlar”da Tarık Akan ile birlikte oynadı. Aynı yıl Tolga Savacı ile “Sekreter“i ve İbrahim Tatlıses ile de “Mavi Mavi”yi çeviren Avşar, 1986 yılında Hakan Balamir’le başrolü paylaştığı “Üç Halka 25”, Aytaç Arman’la oynadığı “Fatmagül’ün Suçu Ne” gibi filmlerin yanı sıra, “Kısrak”“Alın Yazım”“Dağlı Güvercin” ve “Sevda Ateşi” gibi filmlerde de rol aldı.

1987 yılında “Alamancının Karısı” ve “Bir Kırık Bebek” çektiği filmlerin ardından, 1989 yılında, Sinema Yazarları Derneği’nin düzenlediği yarışmada “En İyi Kadın Oyuncu” seçilen, “Fazilet” ve“Öğretmen Zeynep” filmlerinde rol alan Avşar, 1990’da başrolü Yaman Okay ile paylaştığı“Benim Sinemalarım”daki rolüyle, “9. Uluslararası Tahran Film Festivali”nde Jüri Özel Ödülü aldı.

Aynı yıl çevirdiği “Hasan Boğuldu”da Yalçın Dümer’le başrolü oynayan Avşar, Sinan Çetin’in yönetmenliğini yaptığı ve Cem Özer’le başrolü paylaştığı, 1993 yapımı “Berlin in Berlin” filmdeki rolüyle Uluslararası Moskova Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü alarak, yurt dışında düzenlenen bir festivalde ödül alan ilk ve tek Türk kadın sinema sanatçısı oldu. Bu filmiyle, Kültür Bakınlığı’ndan Sinema Başarı Ödülü, ve Sinema Yazarları Derneği’nden “en iyi 5. film” ödülünün de sahibi olan ve 1995 yılında Mehmet Aslantuğ ile, evlilik ve aşk ilişkilerinde mutlu olamayan bir kadının öyküsünün işlendiği, “Bir Kadının Anatomisi” adlı filmde oynayan Avşar, Tomris Giritlioğlu’nun yönettiği, 1999 yapımı “Salkım Hanım’ın Taneleri” filminde büyük beğeni topladı.

Çektiği filmlerle şöhretin basamaklarını hızla tırmanan ancak bununla yetinmeyen Avşar, 1986’da yoğun istek üzerine Almanya’da verdiği ilk konserinin ardından aldığı şan eğitimi ile şarkıcılığa ve program sunuculuğuna da başladı.1980’lerin sonunda müzik hayatına adım atan Avşar, assolist olarak sahnelerde yerini aldı. Müzik eğitimi aldıktan sonra yurtiçi ve yurtdışı konserleri veren Avşar, 1988 yılında çıkardığı “Herşey Gönlünce Olsun” albümünün ardından, 1990’da“Hatırlarmısın”, 1991’de “Hülya Gibi”, 1993’te “Dost Musun Düşman Mı”, 1995’te “Yarası Saklım”, 1999’da “Hayat Böyle”, 2000’de “Sevdim”, 2002’de de, “Aşıklar Delidir” adlı albümü çıkarttı. 13 Kasım 2009’da son albümü “Kişiye Özel”i Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya çıkarmıştır.Dokuz albüme imzasını atan Avşar, 2000 yılında, Kral TV tarafından düzenlenen “Yılın Müzik Ödülleri”nde, “En İyi Kadın şarkıcı ödülünün sahibi oldu. Barış Manço’nun anısına hazırlanan karışık albümde, Zalim Sultan’ı okudu.

90’lı yılların başında, bir sene kadar “Günaydın Gazetesi”nde köşe yazarlığı yaptıktan sonra, tekrar televizyona geçiş yapan ve 1993 yılında, “Sevginin Gücü” dizisinde oynamasının ardından, 1995’de “Süper Yıldız”, 1998’de “Ah Bir Zengin Olsam”, 2000’de de, “Savunma” dizisinde rol aldı. 2004 senesinde, “Zümrüt” ve “Kadın İsterse” dizilerinde oynayan Avşar, 2005’te büyük beğeni toplayan “Kadın Severse”’nin yanı sıra, “Anadolu Kaplanı” dizisinde de konuk oyuncu olarak rol aldı.

Yönetmenliğini, Birkan Uz ve Uğur Aksay’ın yaptığı ve Medyapım tarafından, Talk Şov formatında yayınlanan “Hülya Avşar Şov”, Türkiye’de ilk defa Uğur Aksay tarafından uygulanan, 16/9 mm sinematografik formatta, dijital reji ile çekilen Şov programı olma özelliğini taşımaktadır. Program, aldığı reytingler ve Hülya Avşar’ın keyifli sunumu ile on iki sezon ekranlardaki yerini korumuştur. Medyapımla özdeşleşen Hülya Avşar Şov, ANS’ye transfer olduktan bir yıl sonra sonlandırılmıştır.

Müzik, sinema, televizyon çalışmalarının ardından Aralık 2000 de kendi adını taşıyan “HÜLYA”moda, magazin dergisi’ni çıkarmaya başlayan ve ilk tiyatro deneyimini, 2002 yılında, Mazlum Kiper’in yönettiği, “Bugün Benim Doğum Günüm” adlı tek kişilik oyununda yaşayan Avşar, Nisan 2003’te, ilk kitabı “Mavi Yansıma”yı elektronik ortamda yayınladı. Daha sonra, “O Bir Marka” ve“Mavi Kelebeğin Savaş Dansı” gibi kitaplarada imzasını attı.

Ağırlıklı olarak spor dallarından tenise zaman ayıran, vakıf ve derneklere büyük ilgisi olan Avşar, Ajans Press’in 953 ulusal, bölgesel ve yerel yayında, 2005 yılının ilk 5 ayını mercek altına aldığı araştırmasında, hakkında çıkan tam 1940 haber ile birinci sırada yer aldı.

AC Nielsen’in, “Marka olduğuna inandığınız sanatçı” sorusuna, ankete katılanların yüzde 40’ı ‘Marka olmuş sanatçı yok’ cevabını verdi. Halkın yarısı marka olmuş bir sanatçı olmadığına inanırken, diğer yarısı ise Hülya Avşar’ı “En Marka Sanatçı” olarak seçti. Avşar, yüzde 15.8 ile ilk sırada yer aldı. Hülya Avşar, 2005 yılında katıldığı MARKA Konferansı’nda “Ben bir markayım” açıklamasıyla kişisel markalar konusunu gündeme taşımıştı.
2009 yılında 10.’sunun düzenlediği “MARKA Konferansı”nda Avşar üçüncü ödülünü aldı.

Avşar, Mehmet Tecirli’nin ardından ikinci evliliğini, Ağustos 1997’de, işadamı Kaya Çilingiroğlu ile Paris’te yaptı. 2005 yılında, Kadıköy 3. Aile Mahkemesi’nde yapılan duruşma sonunda,boşanan, Hülya Avşar Kaya Çilingiroğlu çifitinin, ayrılığın ardından velayeti Avşar’a verilen, 15 Ocak 1998 doğumlu, Zehra adında bir kız çocukları vardır.

2007 yılında “Hülya Avşar Stüdosu” adı altında farklı bir tartışma programı ile televizyon izleyicisinin karşısına çıkan Avşar, büyük beğeni toplamış, konu aldığı konu ve konuklarıyla Türkiye gündemine oturmuştur. Daha sonra aynı formatı 2009 yılında “Hülya Avşar Soruyor” adı altında yapan Avşar başarılı bir sezondan sonra programını sonlandırmıştır.

2008 yılında “Antalya Film Festivali” açılış galası “Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu’nda”, sinemada 25. yılını kutlayan Hülya Avşar “Sinema Başarı Ödülü”nün sahibi oldu.

Mahmut Özden’in yapımcılığını üstelndiği ve “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” Ajansı tarafından desteklenen, Mahmut Fazıl Coşkun’un genel yönetmenliğini yaptığı “8 Ülke, 8 Yönetmen ve Sinan” belgesel filminde yer alan Avşar, 2011 yılında ” Hürrem Sultan” karakterini canlandırmıştır.

2011 yılındaki diğer film projesi ise Orhan Kemal’in önemli eserlerinden biri olan “72. Koğuş“un, Sasin Film yapımcılığıyla Ayfer Tunç’un kalemiyle sinema uyarlamasında “Fatma” Karakterini canlandıran Avşar boşrolleri, Songül Öden, Kerem Alışık, Yavuz Bingöl gibi isimlerle paylaşmış ve filmdeki oyunculuğu ile sinema eleştirmenleri ve izleyiciden byük beğeni toplamıştır.

Uzun bir aranın ardından sevilen talk şov formatını hayata geçiren ülya Avşar TNT’de “Hülya Avşar Show” formatını yeniden başlatmış, iki sezonun ardından yoğun iş temposu nedeniyle yayına ara vermiştir.
Avşar kendi şov programının yanı sıra “Yetenek Sizsiniz Türkiye” ve “O ses Türkiye” adlı yarışma programlarında da jüri üyeliği yapmıştır.

2011 yılında 17. si düzenlenen “Kral Tv Müzik Ödülleri”nde Avşar sunuculuk görevi üstelenmiştir.2000 yılında yayınladığı “Sevdim” adlı single çalışmasından sonra Avşar ikinci single çalışmasını 2011 yılında Ulus Müzik etiketi ile “Geçmiş Olsun” adlı parçasıyla yapan Avşar, müzik severlerin beğenisi toplamıştır.

HÜLYA AVŞAR FİLMLERİ
1983- Kahır (Hülya)
1983- Haram (Hülya)
1983- Çelik Mezar (Gül)
1984- Karanfilli Naciye (Naciye)
1984- Tutku (Hacer)
1984- Ömrümün Tek Gecesi (Gülseren)
1984- Yabancı (Hülya)
1984- Kaptan (Melike)
1984- Güneş Doğarken (Nalan)
1984- Ayşem (Ayşe)
1984- Nefret (Hülya)
1985- Tele Kızlar (Çağla)
1985- Ölüm Yolu (Zeynep)
1985- Mavi Mavi (Sibel)
1985- Sekreter (Hülya)
1985- Tapılacak Kadın (Sabiha)
1985- Suçlu Gençlik (Neslihan)
1985- Paranın Esiri (Başak)
1986- Uzun Bir Gece (Gülsüm)
1986- Fatmagül’ün Suçu Ne? (Fatmagül)
1986- Dağlı Güvercin (Azize)
1986- Üç Halka 25 (Gülçiçek)
1986- Kısrak (Hülya)
1986- Aşk Hikayemiz (Sevda)
1986- Alın Yazım (Hülya)
1986- Sevda Ateşi (Maviş Gülcan)
1986- Mavi Melek (Billur Elif)
1987- Yarın Yarın (Şeyda)
1987- Bir Kırık Bebek (Gülizar)
1987- Çil Horoz (Ayten)
1987- Geri Dön (Gamze)
1987- Alamancının Karısı (Zeliha)
1987- Ziyaret (Arzu)
1988- Aşıksın (Deniz)
1988- Hülya (Hülya)
1988- Melodram (Esra)
1989 – Öğretmen Zeynep (Zeynep)
1989 – Fotoğraflar (Neslihan)
1989 – Fazilet (Fazilet)
1990 – Benim Sinemalarım (Nesibe)
1993 – Hasan Boğuldu (Emine)
1993 – Berlin in Berlin (Dilber)
1995 – Bir Kadının Anatomisi (Sibel)
1999 – Salkım Hanımın Taneleri (Nora)
2002- Yeşil Işık (Elif)
2004- Kalbin Zamanı (Belkıs)
2005- İki Genç Kız (Leman)
2005- Hababam Sınıfı Askerde (Zehra)
2007- Bir İhtimal Daha Var (Alev)
2011- 8 Ülke 8 Yönetmen ve Sinan (Hürrem Sultan)
2011- 72. Koğuş (Fatma)
2018- Selfie (Hülya)

HÜLYA AVŞAR DİZİLERİ
1982- İntibah
1993- Sevginin Gücü
1996- Süper Yıldız
1999- Ah Bir Zengin Olsam
2000- Savunma
2004- Zümrüt
2004- Kadın İsterse
2006- Kadın Severse
2015-2016- Muhteşem Yüzyıl: Kösem
2021- Masumiyet

HÜLYA AVŞAR PROGRAMLARI
1996-2011 Hülya Avşar Show
2006- Hülya Avşar’la Sen Bilirsin
2006- Pişti (Yorumcu)
2007- Kadınlar ve Erkekler
2008- Alaturka Solist
2008-2009 Hülya Avşar Stüdyosu
2009-2011 Hülya Avşar Soruyor
2009-2014-2017 Yetenek Sizsiniz Türkiye (Jüri Üyesi)
2011- Çek Bakalım (Jüri Üyesi)
2011-2013 O Ses Türkiye (Jüri Üyesi)
2014-2015 Hülya Avşar
2017-2018 Bir Hülya Avşar Sohbeti
2020-2021 Hülya Avşar Show (Youtube)
2023 – Yıldız De Bana (Jüri Üyesi)

HÜLYA AVŞAR ALBÜMLERİ
1988- Her şey Gönlünce Olsun
1990- Hatırlar mısın?
1991- Hülya Gibi
1993- Dost Musun Düşman mı?
1995- Yarası Saklım
1998- Hayat Böyle
2000- Sevdim (Tekli)
2002- Aşıklar Delidir
2009- Kişiye Özel
2011- Geçmiş Olsun (Tekli)
2013- Aşk Büyükse
2017- Sen Olmazsan (Tekli) (Rafet El Roman ile)
2019- Saymadım Kaç Yıl Oldu (Tekli)

Kaynakça

Hülya Avşar