Doğum Tarihi

18 Ağustos 1965

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Aslan

12057

kez görüntülendi

Hayrünnisa Gül Kimdir?

18 Ağustos 1965 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta doğan Hayrünnisa Gül, Çemberlitaş Kız Lisesi’nde okumuştur. 21 Ağustos 1980’de Abdullah Gül ile evlenen Hayrünnisa Gül, Ahmet Münir (1983), Kübra (1985) ve Mehmet Emre’nin (1991) annesi, Zeynep Serra’nın (2010) anneannesidir.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, toplumu bir arada tutan ve geleceğe taşıyan değerlerin başında, sevgi, saygı ve dayanışma temelleri üzerinde yükselen aile yapısının olduğuna inanır.

Hayrünnisa Gül’e göre, hayattaki en büyük başarı, birbirine saygı duyan ve destek olan güçlü bireylerden oluşan bir aileye sahip olmaktır.

Kendi hayatında da birinci önceliği ailesidir. Eşinin her zaman en büyük destekçisi, çocuklarını hayata hazırlarken de yol gösterici olmuştur.

Annelik vasfıyla kadının, aileyi, dolayısıyla da toplumu şekillendirmede önemli bir rolü olduğunu düşünen Hayrünnisa Gül kadının ve ailenin güçlendirilmesi adına yürütülen faaliyetleri destekler.

Bütün insanların, özellikle de çocukların eşitliğine, sevgi ve şefkate layık olduğuna inanan ve yalnızca kendi çocuklarına karşı değil ülkesinde yaşayan bütün çocuklara karşı sorumluluk hisseden bir anne olarak Hayrünnisa Gül kendisini sosyal faaliyetlere adamıştır.

Engelli çocukların eğitim görebileceği ve sosyal hayatın her alanında etkin olabileceği konusunda toplumsal farkındalık oluşturmayı amaçlayan Eğitim Her Engeli Aşar Projesi’ni desteklemektedir. Devlet ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği, sanatçılar, sporcular, işadamları ve medyanın gönüllü desteğiyle yürütülen bu projeyle, engelli çocukların engelli olmayanlarla birlikte aynı ortamda, aynı okullarda eğitim görebileceği konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve eğitim kurumları başta olmak üzere tüm sosyal çevrenin engellilerin ihtiyaçlarını karşılayacak fiziki şartlara kavuşturulması hedeflenmektedir.

Nisan 2009’da Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde yapılan tanıtım toplantısıyla kamuoyuna duyurulan proje kapsamında, Türkiye’nin 81 ilinde valiler engelli çocuğu olan 63.000’den fazla aileyi ziyaret ederek onlara devletin sağladığı eğitim imkânları hakkında bilgi vermiş; 63 okul ve 2.242 özel eğitim sınıfı yapılmış ve eğitim gören engelli sayısında yaklaşık yüzde 144 oranında artış sağlanmıştır.

Hayrünnisa Gül, Eğitim Her Engeli Aşar Projesi’nin hamisi olarak Ekim 2010’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne konuşmacı olarak davet edilmiş ve Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin parlamenterlerinin hazır bulunduğu Genel Kurul’a hitap etmiştir.

Hayrünnisa Gül başarılı gençlere sahip çıkılması gerektiğine inanır. Sportif başarının en az akademik başarı kadar önemli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini düşünür. 81 İlden 81 Yıldız Projesi ile, her ilde valiliklerce belirlenen derslerinde ve sporda başarılı ancak maddi imkânları yeterli olmayan gençleri himayesine almıştır. Manevi anneleri olarak bu gençlere, hayallerini gerçekleştirmeleri ve dünya çapında başarılara imza atmaları için her türlü desteği sağlamaktadır.

Toplumda kitap okuma bilincinin geliştirilmesi, çocuklara ve gençlere okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla Hayrünnisa Gül’ün öncülüğünde, Konuşan Kitap Şenlikleri düzenlenmektedir. İstanbul, Şanlıurfa, Kayseri ve Ordu’da gerçekleştirilen ve başta yazarlar olmak üzere topluma rol model olan ünlülerin, katılımcılara kitap okuduğu bu şenliklerle, çocuklar ve gençlerin kitap okumaya özendirilmesi ve toplumun her kesiminin kitapla ilişkisinin güçlendirmesi hedeflenmiştir.

Hayrünnisa Gül, diyabetin yaşamın her alanında bir gündem konusu haline getirilmesi ve hayat boyu diyabetten korunma bilincinin geliştirilebilmesini sağlamak amacıyla Diyabeti Durduralım Projesi’ ni desteklemektedir. Proje ile, sağlıklı yaşam konusunda kamuoyunu bilgilendirmek, beslenme bilinci oluşturmak, spor ve egzersizi hayatın bir parçası haline getirmek, diyabet ve diyabetin sebep olduğu hastalıkların bakım ve tedavi hizmetleri nedeniyle ülke ekonomisi üzerinde oluşan yükün geleceğe dönük olarak azalmasını sağlamak amaçlanmıştır.

Hayrünnisa Gül, sosyal sorunların çözümünde devlet kadar sivil topluma ve bireylere de görev düştüğüne inanır. Gönüllülük esasıyla yürütülen çalışmalara büyük önem verir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarında tespit edilen ihtiyaçlar çerçevesinde, emekli öğretmenlerin gönüllü çalışmalarını amaçlayan Emekliyiz Gönüllüyüz Projesi’ni desteklemektedir. Projenin amacı, emeklilik dönemlerinde sosyal hayatta aktif olarak görev almak isteyen öğretmenlerle devletin koruması altında yaşayan çocukların bir araya gelmesini sağlayarak bu çocukların psikolojik, sosyal, kültürel ve akademik gelişimlerine ivme kazandırmaktır.

Türk toplumunu ayakta tutan en önemli dinamiklerden birinin sosyal dayanışma ve yardımlaşma olduğuna inanan Hayrünnisa Gül, yıllardır ihtiyaç sahibi aileleri düzenli olarak ziyaret etmekte, şehit aileleriyle yakından ilgilenmekte ve sorunlarına kalıcı çözümler bulmaya çalışmaktadır.

Hayrünnisa Gül kültürel zenginliğin gelecek nesillere bırakılacak en önemli miras olduğunu düşünür. Geleneksel sanatların aslına uygun bir şekilde korunması ve yaşatılması çalışmalarını destekler.

Bugüne kadar birçok resmi ziyarete katılan Hayrünnisa Gül, gittiği yerlerin tarihini ve geleneklerini yakından tanımaya ve kendi kültürünü de yabancılara tanıtmaya önem verir. Farklı kültürleri tanımanın ve kazanılan dostlukların insanı zenginleştirdiğine inanır. Bu yaklaşımı, dünya liderlerinin eşleriyle kurduğu kişisel ilişkileri kalıcı kılmıştır.

2012 yılında Bayan Gül’e, Kraliçe Beatrix tarafından “Hollanda Kraliyet Büyük Nişanı” tevdi edilmiştir.

Yabancı konuklarını Türk insanının geleneksel misafirperverliğiyle ağırlamaya özen gösteren Hayrünnisa Gül’ün mutfak kültürüne de özel bir ilgisi vardır. Zengin Türk mutfağının unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini ve yöresel yemekleri yabancı misafirlerine sunmaktan büyük keyif alır.