hasan-ipek

Unvan

Vali

Doğum Tarihi

1959

Şehir

Karabük

Ülke

Türkiye

2669

kez görüntülendi

Hasan İpek Kimdir?

1959 yılında Karabük’te doğdu. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1983-84 yıllarında avukatlık stajını yaptı. Kaymakamlık mesleğine intisab ettikten sonra 1 yıl süreyle İngiltere’ de eğitim gördü. Kastamonu-İnebolu ve Cide, Sivas-Koyulhisar, Iğdır-Aralık ilçelerinde kaymakamlık, İzmir, Kütahya ve Burdur illerinde Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Belçika-Brüksel’ de NATO uzmanlığı yaptı.

Japonya’ da afet yönetimi eğitimleri aldı. 17 Ağustos 1999 Marmara ve 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinde İçişleri Bakanlığı Kriz Merkezi başkanlığı görevlerini icra etti. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı yaptı. 2003 yılında Başbakanlık Kriz Merkezi’ni kurmak üzere İzmir vali yardımcılığı görevinden başbakanlık danışmanlığına getirildi. 2003-2009 yılları arasında Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürü, 2009-2010 yıllarında Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın kurucu başkanlığını yaptı.

ABD, İngiltere, Almanya, Belçika, Japonya, Danimarka, Slovakya, Romanya, Yunanistan, Azerbaycan, İran ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil bir çok ülkede konferans ve seminerlerde sunum ve çalışmalar yaptı. Balkanlarda “Afetlerde İşbirliği Konseyi (DPPI)” kurulmasına öncülük etti. Romanya, Azerbaycan, Makedonya ile Türkiye Cumhuriyeti adına afet işbirliği anlaşmalarını imzaladı.

İran-Bem ve Pakistan depremleri, Irak (Felluce-Telafer), Filistin-Gazze, Lübnan, Sudan-Darfur, Güney Doğu Asya-Tsunami, Gürcistan gibi insani yardım operasyonlarını yönetti.

Bayburt Valiliği görevindeyken 02.08.2013 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Şırnak Valiliği görevine atanan Hasan İpek, evli ve 3 çocuk babasıdır.

İpek, iyi derecede İngilizce biliyor.