Unvan

Orgeneral

Doğum Tarihi

1946

1861

kez görüntülendi

Hasan Iğsız Kimdir?

1946 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1966 yılında Kara Harp Okulundan, 1967 yılında İstihkam Okulundan mezun olmuştur.

1974 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı yapan Iğsız, 1976 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Belçika/Brüksel’de Uluslararası Askeri Karagahı (IMS) Plan Prensipler Dairesinde Plan Subaylığı, Genelkurmay Personel Dairesinde General-Amiral Şube Proje Subaylığı ve Şube Müdürlüğü ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1993 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 16ncı Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1997 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile ile Jandarma Asayiş Komutanlığı Yardımcılığı, Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı ve Belçika/Mons’a Milli Askeri Temsil Heyeti (NMR) Başkanlığı Görevlerini yürütmüştür. 2001 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı, 5nci Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı görevlerinde bulundukjtan sonra 30 Ağustos 2006 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi etmiş ve 2nci Ordu Komutanlığı görevine atanmıştır.

30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak Genelkurmay 2. Başkanı görevine atanmıştır.

30 Ağustos 2009 tarihinden geçerli olarak 1’inci Ordu Komutanlığı’na atanmıştır.

2010 yılı YAŞ toplantısı öncesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanması beklenen Hasan Iğsız hakkındaki İnternet Andıcı iddiası sebebiyle hükümetin rezervi sonucunda terfi alamadığından emekli edilmiştir.

23 Ağustos 2010 tarihinde 1. Ordu Komutanlığı görevini Hayri Kıvrıkoğlu’na devretti.

Bayan Ayşe Iğsız ile evli olan emekli Orgeneral Hasan Iğsız’ın iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.