halil-rustu-akgun

Doğum Tarihi

1960

Şehir

Çanakkale

Ülke

Türkiye

2490

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Halil Rüştü Akgün Kimdir?

Halil Rüştü Akgün, 1960 yılında Çanakkale‘de doğdu. İlkokulu Çanakkale’nin Tamış köyünde bitirdikten sonra, Ayvacık Ortaokulu daha sonra Devlet Parasız Yatılı olarak Çanakkale Merkez Ortaokulu ve Çanakkale Lisesi’ni bitirdi. 1980 yılında Ankara Eğitim Enstitüsü’nden mezun olarak 1981’de Isparta Merkez Fevzi Paşa İlkokulu öğretmeni olarak göreve başladı. Sırasıyla Mardin, İdil, Balıkesir ve Kepsut’ta görev yaptıktan sonra eş durumundan, Çanakkale-Gökçeada’ya geldi. 1986 yılında Yenibademli Köyü’nde müdürlük ve öğretmenlik yaptı.

1988 yılında Merkez Kenan Evren İlkokulu’na kurucu müdür olarak atandı. Aynı dönemde Öğretmenevi Müdürlüğü’nü yürüttü. 1990 yılı sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı’na tayin oldu. Bu görevini sürdürürken yurtdışı sınavlarını kazanarak Milli Eğitim Bakanlığı’nca Fransa’da yurtdışı görevine atandı. Fransa’da Lyon Konsolosluğu Annecy Bölgesi Türk Dili ve Kültürü Dersleri Öğretmeni olarak, Mart 1993 tarihine kadar görev yaptı.

Yurtdışı görevinden Gökçeada’ya ve Gökçeadalılara hizmet etmek için istifa ederek Belediye Başkanlığı’na adaylığını koydu. 1994-2007 yılları arasında belediye başkanlığı yapıp, 2007 milletvekili seçimlerine katıldı.

Seçilemedi ve 2009’da MHP’den Çanakkale il genel meclis üyeliğine seçildi, halen bu görevini sürdürmektedir.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi‘nden Çanakkale Belediye Başkan Adayı oldu.

Halil Rüştü Akgün, evli olup, 2 kızı ve 1 oğlu vardır.