halil-kaya-gedik

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

2984

kez görüntülendi

Halil Kaya Gedik Kimdir?

Türkiye’nin ilk uluslararası kaynak mühendislerinden Halil Kaya Gedik, 1953 yılında İstanbul Yıldız Teknik Okulu, Makine Teknikerliği bölümünden mezun olmuştur. Eğitimine Almanya Staatliche Universitat Konstanz’da devam eden Halil Kaya Gedik, makine mühendisliği diploması almış, daha sonra Frankfurt’ta Alman Kaynak Cemiyeti DVS’den kaynak mühendisi olarak mezun olmuştur. Almanya’daki eğitimi süresince MAN fabrikasının çeşitli bölümlerinde çalışmıştır.

Halil Kaya Gedik, 1957 yılında Eskişehir Devlet Demiryolları Fabrikaları Kaynak Grubu’nda çalışma hayatına başlamıştır. 1963 yılından itibaren özel sektörde kaynak alanında çalışmalarına devam etmiş ve sırasıyla elektrot, döküm, vana ve kaynak makineleri fabrikalarını kurmuştur. Halil Kaya Gedik, hassas döküm teknolojisini Türkiye’ye tanıtan kişi olarak Türkiye’nin bu sektördeki ilk fabrikasını açmıştır. 1983 yılında tüm firmalarını Holding çatısı altında toplayıp GEDİK HOLDİNG’i kurmuştur. 1991 yılında GEDİK Yatırım Menkul Değerler Firmasını kurarak hizmet sektörüne geçiş yapmıştır.

Türk kaynak sektörünün büyüyüp gelişmesinde öncü bir rol üstlenen Halil Kaya Gedik’in kaynak bilimi ve teknolojisi konusunda birçok yayınları ve tercüme kitapları bulunmaktadır. Uluslararası Kaynak Mühendisliği eğitimini Türkiye’de yaygınlaştırmak ve büyük kitlelere ulaştırmak için büyük emek harcayan Halil Kaya Gedik, bu amaçla GEDİK Vakfı’nı (GEV) kurmuş ve on binlerce kişiye kaynak alanında çeşitli eğitim olanakları sağlamıştır.

Türkiye’de sanayi-üniversite işbirliğini kuvvetlendirmek ve sanayide en çok ihtiyaç duyulan alanlarda uzman teknik elemanlar yetiştirmek amacıyla 2010 yılında Gedik Meslek Yüksekokulu’nu eğitime açmıştır.
Başarılı sanayici kimliği yanında uzun yıllardır eğitime ve toplumsal sorumluluk projelerine katkılarını sürdüren Halil Kaya Gedik, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüllere layık görülmüştür. 2007 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirilmiştir. 2010 yılında ise Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu kaynak bilimine yaptığı katkılardan dolayı Halil Kaya Gedik’e Fen Bilimleri kategorisinde “Seçkinlik” Ödülü vermiştir.

Uşak Üniversitesi Fahri Doktora unvanına sahip olan Halil Kaya Gedik, başarılarla dolu ve teknoloji ve eğitim alanlarında ilklere imza attığı çalışma hayatında, sürekli zevk alarak çalışmış ve insana verdiği değerle ekip çalışmasının önemine inanmıştır. Çalışma hayatında herkesin her gün, bir önceki günden daha fazla kendini geliştirerek daha hızlı ve çevik iş yapması gerektiğini savunmuştur. Bu ilkeleri ve yorulmak bilmeyen girişimci yanı ile ülkemizde teknolojik ve bilgi bakımından kendisine yeten, dışa bağımlılığı her zaman azaltmayı hedefleyen ve AR-GE’ye önem veren bir alt yapı oluşmasını sağlamıştır. GEDİK Holding, bugün bu temel üzerinde çalışıp yeni yatırımlarını bu vizyon ile yapmaktadır.

Kaynakça

Halil Kaya Gedik