hadiye-ardahanli

Şehir

Tokat

1473

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Hadiye Ardahanlı Kimdir?

Hadiye Ardahanlı 1960 yılının Kasım ayında Tokat’ta doğdu. Sırasıyla, İbni Kemal İlkokulunu, Cumhuriyet Ortaokulu’nu ve Tokat’ın gururu Gazi Osman Paşa Lise’sini bitirdi. Yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden mezun olarak 1982 de tamamladı. Yine aynı yıl Tokat Adliyesi’nde başladığı stajını bitirdikten sonra 1984 yılında serbest Avukat olarak çalışma hayatına atıldı. Tokat Barosu Yönetim Kurulunda uzun zaman görev yaptı. Baronun görevlendirmeleriyle, çeşitli seminer ve konferanslara konuşmacı olarak katıldı.

TÜBAKKOM çerçevesinde Tokat Barosunda Kadın Hukuku Komisyonunu kurarak başkanlığını yaptı. Bu bağlamda komisyon üyesi arkadaşlarıyla, kadınların yasalarla korunan hakları açısından bilgilendirilmesi amacıyla birçok çalışma yaptı. Tokat Yardımsevenler Derneği üyesi oldu. Ayrıca bir süre Atatürkçü Düşünce Derneği ve Tokat Kültür Sanat Derneğinde çalıştı. Mesleği nedeniyle, Tokat’ın birçok yerini görme imkanı oldu. Özellikle, kentin eski dokusunun olduğu mahalleleri gezmek ve fotoğraflamaktan büyük keyif aldı. Tokat’tan fotoğraflarla, katıldığı amatör bir fotoğraf gurubunda derecelere girdi. Yine “Hakikaten Türkiye” adlı kapalı bir fotoğraf grubuna Tokat’ın tarih ve doğasını yansıtan onlarca fotoğraf ekledi. Kitap okumayı, farklı kültürler ve insanlarla tanışmayı sevdiği için, fırsat buldukça dünyayı dolaştı. Başta Avrupa, Asya ve Ortadoğu olmak üzere, 3 kıtada onlarca ülkeyi gezdi, doğası, kültürü, sanatı yanında çağdaş ve insan ihtiyaçlarına uygun imarlarıyla gelişmiş kentleri gördü ve inceledi. Bir taraftan tarihi dokunun korunduğu, diğer taraftan modern bir kentleşmenin varolabileceğine tanık oldu. Hiç de küçümsenmeyecek kadar kıymetli bir kültür zenginliğine ev sahipliği yapan Tokat‘ımızın, evrensel değerlere sahip olduklarına inandığımız tarihi eserlerinin, global dünyada hak ettiği yeri alması için ne yapılabilir düşüncesi birçok bu kente gönül vermiş hemşehrilerimizle birlikte O’nun da ortak paydası oldu.

Bu arada 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında arabuluculuk Kanunu uyarınca Türkiye Barolar Birliği ile Başkent Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği arabuluculuk seminerine katıldı. En çok yüzmeyi ve yürümeyi seviyor.Fotoğraf çekmek en büyük keyiflerinden biri.. Ailesi ile birlikte halen Tokat’da yaşıyor. Hemşehrinizdir, içinizden biridir.

30 Mart 2014 Yerel Seçiminde CHP’den Tokat Belediye Başkan Adayı oldu.