H-Derya-Saatcioglu

Doğum Tarihi

1944

Şehir

Eskişehir

1216

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

H. Derya Saatçıoğlu Kimdir?

1944 yılında Eskişehir’de doğan Derya Saatçıoğlu, lisede Kayıhan Keskinok ve Nusret Karaca’nın öğrencisiydi. Üniversite yıllarında Arif Kaptan ve Refik Epikman gibi Türk resim ustalarının yönetiminde çalıştı. Ankara Üniversitesi’ni bitirdiği yıl ilk kişisel sergisini açtı. TRT Haber Merkezi’nin TV haber grafikerliğini yapmasının yanı sıra Spor Toto reklam afişlerinin hazırlanmasında da görev aldı.

İsveç’te Lund Üniversitesi’nin Plastik Sanatlar Atölyesi’nde Modern Sanat eğitimi alan Saatçıoğlu, yıl sonu yarışmalı karma sergisinde eserleri sergilenen tek yabancı sanatçı oldu. Ülkeye dönüşünde M.E.B.’na bağlı bazı liselerde resim öğretmenliği yapan sanatçı, özel sektördeki iş yaşamını ise bir yayıncılık kuruluşunun sanat danışmanı ve genel müdürü olarak tamamladı.

1997’de İş Bankası’nın büyük ödüllü suluboya yarışmasında yapıtı sergilenmeye değer bulundu. Sanat yaşamı boyunca Adana, Aksaray, Çanakkale, İzmir, Ankara, İstanbul ve daha birçok ilde resimleri sergilendi. Uzun yıllar yağlıboya, suluboya ve guvaj tekniklerini kullanan sanatçı, son yıllarda akrilik boyalarla ürettiği iki imgeli resimler üzerinde yoğunlaştırmıştır. 2000’li yıllar sanatçı için büyük hamle yılları oldu ve çalışmalarını belgeleyen, adına hazırlanmış üç adet katalog basıldı.

Yapıtları, Lund Üniversitesi, New- York Türkevi, AKM, İnönü Vakfı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Vakfı, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Diyarbakır Valiliği, Tarım Bakanlığı, Vakıfbank, T.Kalkınma Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Şekerbank ile yurt içi ve yurt dışındaki bazı özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.