Doğum Tarihi

1930

Şehir

Tekirdağ

1662

kez görüntülendi

Güngör Dilmen Kimdir?

1930 yılında Tekirdağ’da doğan Güngör Dilmen, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü öğrencisi olarak 1959 yılında Sinema-Tiyatro Dergisi’nin açtığı tiyatro oyunu yarışmasında, yazdığı tek perdelik oyun “Midas’ın Kulakları”yla birinci oldu.

Üniversiteden mezun olduktan sonra İsrail ve Yunanistan’da tiyatro çalışmaları yapan, 1961-1964 yıllarıda ise Amerikan Yale ve Washington üniversitelerinde tiyatro öğrenimi gören Dilmen, Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönetmen yardımcılığı ve dramaturgluk, TRT İstanbul Radyosu’nda da tiyatro alanında şef olarak çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde de öğretim görevlisi olarak genç dramaturgların yetişmesine katkı sağlayan Dilmen’in, Türk tiyatrosu ve sinemasına kazandırdığı çok sayıda senaryosu bulunuyor.

Güngör Dilmen yaşamını yitirdi

Özel bir hastanede bir süredir yoğun bakım servisinde tedavi altında tutulan ünlü oyun yazarı Güngör Dilmen, yapılan müdahalelere rağmen 08 Temmuz 2012 günü 82 yaşında hayatını kaybetti.

İzmir’de vefat eden oyun yazarı Güngör Dilmen için 10 Temmuz Salı günü İzmir Konak Sahnesi’nde tören düzenlendi.

Törende konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Çelenk, bir büyük yazarı uğurladıklarını söyledi.

Dilmen’in oyunlarında doğaya, insanlara, tüm canlılara saygı gösterdiğini, oyunlarının bu topraklarda hep sahneleneceğinden emin olunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çelenk, “İyi ki bu dünyadan bir Güngör Dilmen geçmiş, bize başka dünyaların kapılarını aralamış. Oyunlarında sahne ışıkları yandıkça o da ışıklar içinde yatacaktır” dedi.

Eski Kültür Bakanı Talat Halman da, Dilmen için “Yaratıcıydı, dahiydi, şairdi, ilham verendi, evrenselliği sahneye taşıyan eşsiz bir insanımızdı” ifadelerini kullandı.

Dilmen’in aynı adı taşıyan eşi Güngör Dilmen, “Filoloji kitaplığında gözlerimiz birbirine aşık oldu. Son konuşmamız da yine gözlerimizle oldu” dedi.

Konuşmaların ardından saygı geçişi yapıldı. Güngör Dilmen’in naaşı, törenin ardından, cenaze namazı için Beşikçioğlu Camisi’ne gönderildi.