Gunay-Ovunc

Doğum Tarihi

1963

Ülke

ABD

1043

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Günay Övünç Kimdir?

Makedonya kökenli bir Amerikalı Türk ailenin çocuğu olarak 1963’te Chicago’da doğan Günay Övünç (Evinch), 1986’da Davis’teki Kaliforniya Üniversitesi’nin iktisat ve siyaset bilimi bölümlerinden çifte diploma aldı. Amerika’nın hukuk alanındaki en iyi üniversitelerinden Washington & Lee Üniversitesi’nde uluslararası hukuk doktorası yapan Övünç, Ermeni soykırımı meselesi konusunda hazırladığı doktora tezini 1991’de tamamladı. Daha sonra Fulbright bursuyla aynı konuda iki yıllık bir araştırma yapan Övünç, 1993’te David Saltzman’la birlikte Washington’da Saltzman & Evinch hukuk müşavirliği firmasını kurdu.

Öğrencilik yıllarından beri Türk Amerikan derneklerinde faaliyet gösteren ve Ermeni meselesiyle gönüllü olarak ilgilenen Günay Övünç, 90’ların ortalarında Türkiye’nin bazı davalarına bakmaya başladı. Övünç, şimdiye kadar ABD’de biri Rumlar diğeri bir Amerikan şirketi tarafından Türkiye aleyhine açılan iki davayı da kazandı.