gülçinsantırcıoğlu

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

1 Ocak 1977

Şehir

İzmir

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak oglak

993

kez görüntülendi

Gülçin Santırcıoğlu Kimdir?

Gülçin Santırcıoğlu, 1 Ocak 1977 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Annesi Selime Santırcıoğlu, babası İbrahim Santırcıoğlu’dur. Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera Şan Bölümü’nde eğitim almıştır. Oyunculuk kariyeri ile birlikte çeşitli gruplarda solistlik ve Ruhi Su Kültür Sanat Vakfında şan hocalığı yapmıştır.

“Türev” adlı ilk sinema filminde 2005 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazanmıştır. Bu filmde “Süreyya” rolünü oynamıştır ve 13. ÇASOD ödüllerinde “Umut Vadeden Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür. “Elveda Rumeli” dizisindeki “Hatice” rolü ile ülke çapında tanınmıştır.

2007 yılında Semih Kaplanoğlu’nun “Yumurta”, “Süt”, “Bal” üçlemesinin ilk filmi olan “Yumurta” filminde Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy ve Ufuk Bayraktar ile birlikte rol almıştır. Film ulusal ve uluslararası çeşitli film festivallerinde ödüller almıştır.

2008 yılında başrollerini Kaan Keskin ile paylaştığı üçüncü sinema filmi olan “İkinci Çizgi”, 65. Venedik Film Festivali ve 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali dahil olmak üzere 30’un üstünde ulusal ve uluslararası festivale katılmıştır. Daha sonrasında çeşitli sinema ve dizi film projelerinde yer almıştır.

2012 yılında “Badem” adlı grubun “Badem ve Konukları” albümünde “Ala Gözlerini Sevdiğim Dilber” şarkısını seslendirmiştir. 2013 yılında Roterdam Altın Lale Film Festivalinde jüri üyeliği yapmıştır. Gülçin Santırcıoğlu son olarak “Kara Ekmek” ve “Oyunbozan” dizilerinde de rol almıştır.

Şimdilerde ise “Hercai” dizisinde “Sultan Aslanbey” karakterine hayat vermektedir.

Kaynakça

www.magazinhaberleri.com