Guglielmo_Marconi_kimdir

Doğum Tarihi

25 Nisan 1874

Ölüm Tarihi

20 Temmuz 1937

Ülke

İtalya

Burç

Boğa boga

25964

kez görüntülendi

Guglielmo Marconi Kimdir?

Guglielmo Marconi 25 Nisan 1874 tarihinde İtalya, Bologna’da doğdu.

Varlıklı bir İtalyan ailesinin oğlu olan Guglielmo Marconi gençliğinde elektrikle ilgilenmeye başladı. Babasının Bologna yakınlarındaki malikanesinde kurduğu laboratuvarında deneylere başladı. Marconi küçük yaşlardan beri fiziğe merak salmıştı. İtalya’da Bologna Üniversitesi’nde okuduktan sonra öğrenimini İngiltere’de ilerletti.

Bu sırada “hertz dalgaları” yeni bulunmuştu. Marconi bu konu üzerinde çalışmaya başladı. En sonunda, bu dalgalarla uzak mesafelere haber gönderebilecek bir usul buldu. Bu keşfini geliştirmek için İtalyan hükümetinden yardım istedi. Bu yardımı alamayınca İngiltere’ye gitti. Orada çalışmalarını ilerletme imkanı buldu. Bu arada Avrupa ile Amerika arasında telsizle haberleşme imkanı sağlamak istiyordu. Beş yıl bunun üzerinde çalıştı ve sonunda başardı. 20. yüzyılın başlarına doğru telsiz telgraf artık tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştı.

1885’de 2,5 km öteye telsiz işaretleri göndermeyi başardı. 1899’da İngiltere ile Fransa arasında Manş Denizi üzerinden telsiz iletişimi kurdu.

Marconi 1901’de İngiltere’de Cornwall ile Kanada’da Newfoundland arasında Atlantik üzerinden Mors sinyalleri gönderdi. Böylece radyo dalgaları yeryüzünün yuvarlağından etkilenmediğini ortaya koyup küresel telsiz iletişimin başlangıç noktası oldu.

1909’da Nobel Fizik Ödülü’nü alan Marconi 1. Dünya Savaşı’nda İtalyan kara ve deniz kuvvetlerinde çalıştı.

1912’de bir otomobil kazasında bir gözünü kaybetti ama yine de çalışmaktan yılmadı. İtalya savaşa girdiği zaman hükümetten faal bir görev istedi. İtalyan telsiz servisinin başında göreve getirildi.
1920 ve 1930’larda radar ve mikro dalgalarla deneyler yaparak bunların da radyo dalgaları gibi çok uzaklara gidebildiğini gösterdi.

Önemli Başarıları:
* 1898 – Manş Denizi üzerinden ilk telsiz sinyali
* 1901 – Atlantik Okyanusu üzerinden ilk telsiz sinyali

20 Temmuz 1937 tarihinde öldü.