Doğum Tarihi

6 Nisan 1939

Şehir

İstanbul

Burç

Koç

6594

kez görüntülendi

Göksel Kortay Kimdir?

Göksel Kortay, 6 Nisan 1939 tarihinde İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Fulbright bursunu kazanarak ABD’ye gitti ve eğitimine orada devam etti. Bennington College Yaz Okulunu bitirdi. Boston Üniversitesi Tiyatro ve Televizyon bölümünden aktörlük ve yönetmenlik dalında Master derecesi ile mezun oldu.

Ayrıca Michigan Üniversitesi’nden İngiliz Dili ve Edebiyatı diploması aldı. New York, San Fransisko ve Massachusetts’ın Provincetown kentinde profesyonel ve yarı profesyonel birçok tiyatroda hem oyuncu hem de yönetmen olarak çalıştı. 6,5 yıl kaldığı Amerika’dan dönmeden önceki son görevi New York’taki ünlü televizyon stüdyosu NBC’de yayınlanan “Say When” ve “Tonight Show” adlı programların produksiyon amirliğiydi.

1962 yılında İstanbul’a döndükten sonra Kenter Tiyatrosu’nda çalıştı. Burada Türk seyircisinin karşısına ilk kez Bertolt Brecht’in “Üç Kuruşluk Opera” oyununda Mrs. Peachum rolüyle çıktı.

Aynı yılarda TRT İstanbul Radyosu’nda program uzmanı olarak görev aldı. Hem radyo oyunları yönetti, hem de turizm ve gençlik programları yaptı. Aralarında Dormen Tiyatrosu, Altan Erbulak-Metin Serezli Tiyatrosu, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nun da olduğu çeşitli tiyatrolarda çalıştı. 17 yıl boyunca radyoda bir bankanın çocuk programlarını yazdı, yönetti ve seslendirdi.

1970 yılında Dormen Tiyatrosu’nun “A Tale of Istanbul” (Bir İstanbul Masalı) oyunuyla Roma’da ve Londra’da Aldwych Tiyatrosu’nda turneye çıktı. 1978 yılında “International Istanbul Players” tiyatro topluluğuyla birlikte Necati Cumalı’nın “Nalınlar” adlı eserini Londra’da Old Vic tiyatrosunda İngilizce oynadılar. Dünyada bir ilki gerçekleştirmişlerdi, yani anadili İngilizce olmayan bir topluluk, o dilde yazılmamış bir oyunu İngiltere’de İngilizce oynuyordu. Aynı oyunla Norwich, New Castle, Hull gibi kentlerde de bir ay boyunca turneye çıktılar.

1964’ten bu yana sanat yaşamını kesintisiz sürdüren Kortay, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca dönem dönem Doğuş Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde de dersler verdi.

Göksel Kortay otuzun üzerinde yabancı oyunu Türkçeye çevirmiş ve bunların tamamı sahneye konmuştur. 20’nin üzerinde Türk filminde ve birçok TV dizisinde rol alan Kortay, 150 kadar tiyatro oyununda oynamıştır.

Oniki yıl boyunca Tiyatro Oyuncuları Derneği (TODER)’nin başkanlığını yapmış, beş yıl Afife Jale Tiyatro Ödülleri jürisine başkanlık etmişti.

Göksel Kortay, 1979 yılında oyuncu ve seslendirme sanatçısı Kerem Yılmazer‘le evlenmiş, eşini 20 Kasım 2003 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen bombalı bir terör saldırısında kaybetmişti.

Rol Aldığı bazı tiyatro oyunları
* Üç Kuruşluk Opera
* Aşk Gibi
* Bugün Git Yarın Gel
* Nalınlar
* Yedi Yil Sonra
* Canim
* Eski Çamlar Bardak Oldu
* Paramparça
* Yaygara’70
* Bir Istanbul Masalı
* Deli Ibrahim
* Fadik Kız
* Pembe Kadin

Yönettiği tiyatro oyunları
* Nice Yıllara : Tuncay Özinel – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2014
* Paramparça : Turgut Özakman – Hadi Çaman Tiyatrosu – 2007
* Cengiz Hanin Bisikleti (İngilizce ) : Refik Erduran
* Son Gülen
* Pepsi
* Hayaletler
* Kral Dairesi
* Sil Baştan

Filmografisi
* Tadımız Kaçmasın – 2005
* Altın Kafes – 2004
* Ömerçip – 2003
* Ruhsar – 1997
* Ay Işığında Saklıdır – 1996
* Yüzleşme – 1996
* Gizli Aşk – 1995
* Mirasyediler – 1995
* Burnumu Keser misiniz? – 1992
* Yıldızlar Gece Büyür – 1991
* Gülüm Benim – 1987
* Şalvar Bank – 1986
* Bebek Davası – 1986
* Gizli Duygular – 1984
* Gençlik Köprüsü – 1975
* Gelinlik Kızlar – 1972