gazi-mesal-el-yaver

Doğum Tarihi

1958

Ülke

Irak

1097

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Gazi Meşal El-Yaver Kimdir?

1958 yılında Irak’ın üçüncü büyük kenti olan kuzeydeki Musul’da doğdu. O, doğuştan “altın kaşıkla” beslenenlerdendi. Suriye, Kuveyt, Suudi Arabistan, Ürdün ve Körfez ülkelerine dağılmış 500 aileden oluşan 200 bin kişilik Şammar aşiretinin gelecekteki ağasıydı. Dedesinin ismi de tarihe 1920’lerde Irak’ı “İngiliz emperyalizminden” kurtaranlar arasında geçmişti… El Yaver, orta ve lise eğitimini Musul’da tamamladı. Suriye sınırındaki aşiret ağalarının yanında da “örf-adet eğitimi” aldı.

1980’lerin başında Saddam Hüseyin’in baskısı yüzünden Şammar aşiretinin Irak kısmında bölünmeler oldu. Aşiretin lideri ve El Yaver’in en büyük amcası olan Muhsin Yaver, Londra’ya (İngiltere) kaçtı. Küçük amca Humaidi, Musul’da kaldı. El Yaver de ailesini yanına alarak Suudi Arabistan’a gitti. Büyük amca Muhsin, Suudi Arabistan’ın bugünkü veliaht prensi Abdullah’ın kızkardeşiyle evli olduğu için genç El Yaver, Riyad’da krallar gibi karşılandı. Petrol ve Mineraller Üniversitesi’ni bitiren El Yaver, amcasının nüfuzunu kullandı ve Irak-Suudi Arabistan’daki Şammarlar’ı birbirine kenetleyen isim oldu. Ardından Washington’daki Georgetown Üniversitesi’ne gitti. 4 yıl sonra da Riyad’a geri döndü. Burada bir telekomünikasyon şirketi satın aldı ve Suudi Arabistan’da yaşamını kurdu. Taa ki Saddam devrilene kadar…

Şammarlar, 20 yıldır İngiltere’de bulunan amca Muhsin’i “ruhani lider”, Musul’daki küçük amca Humaidi’yi ise “lider” olarak görüyordu. Saddam Hüseyin gidince, iki amca da Riyad’a haber saldı ve El Yaver’e “Irak’a dön” emri verdi. El Yaver de Riyad’daki şirketini sattı ve Bağdat’a döndü. Amca Humaidi, Saddam’ı deviren savaş sırasında Amerikan ordusuna silahlı destek vererek Pentagon ve ABD Dışişleri’ne yakınlaştı. Irak geçici hükümet konseyi kurulduğunda da aşireti temsilen yeğeni El Yaver’in ismini konsey üyeliği için önerdi. ABD teklifi kabul etti. Ancak amca Humaidi, yeğeninin konsey üyeliğini göremeden hayata gözlerini yumdu. Aşirette de “lider” arayışı başladı…

Yeni liderin Humaidi’nin iki oğlundan biri arasından çıkacağı düşünülürken, oğullar yeğen El Yaver’i destekledi. Ve böylece Londra’daki ruhani liderin de onayıyla El Yaver, hem geçici hükümet konseyine girdi, hem de Musul’daki aşiret lider koltuğuna oturdu. İyi eğitimli, modernliğe önem veren, ABD’den “gizli destekli”, laik Sünni El Yaver; barışçı tutumuyla hem aşiret bünyesindeki Şiiler hem de dışındaki Kürtler’le yakın ilişkiler kurdu. “Birleştirici” kabiliyeti de ona 22 üyeli geçici konseyin ezici desteğiyle “Irak devlet başkanlığı”nı getirdi. (1)

UDAYI SAKLAYAN AŞİRETİN AĞASI

ŞAMMAR, bölgedeki en etkili aşiret. Suriye’den Suudi Arabistan’a kadar geniş bir alana yayılmış bir aşiret. Aşiretin üyeleri arasında Sünniler’in dışında Şiiler’in de olması. Suriye’de de üyeleri olan aşiretin en tanınmış üyesi ise Suudi veliaht prensi Abdullah’ın eşi. Aşiretin lideri Şeyh Musin Adil El Yaver, Irak’ın yeni devlet başkanı Yaver’in yakın akrabası. Şammar, Kürtler’le de dostane ilişkilere sahip… Şammar aşireti ayrıca Amerikan’ın düzenledeği operasyonda öldürülen Saddam’ın oğulları Uday ve Kusay’ı Musul’da saklamıştı.