Unvan

Doç. Dr.

Doğum Tarihi

1974

1422

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Fırat Purtaş Kimdir?

Doç. Dr. Fırat Purtaş 1974 yılında Kahraman Maraş’ta doğan Purtaş, ilk ve orta öğrenimini memleketinde tamamlamıştır. 1994 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur.

Yüksek lisans eğitimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde başlayan Purtaş, 1997 yılında Rusya Federasyonu Milli Eğitim Bakanlığı’nın lisansüstü eğitim bursunu kazanarak Rusya’ya gitmiştir.

Yüksek lisansını 2000 yılında Saint-Petersburg Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde tamamlamıştır. “Orta Asya’da İslam Fundamentalizmi Tehdidi” konulu yüksek lisans tezini başarıyla savunan Purtaş, aynı üniversitede doktora programına davet edilmesine rağmen doktorasını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapmıştır.

Purtaş’ın 2004 yılında savunduğu “Rusya Federasyonu Ekseninde Bağımsız Devletler Topluluğu” konulu doktora tezi 2005 yılında kitap olarak yayınlanmıştır.

Eski Sovyet coğrafyasının siyasi tarihi ve güncel siyasal gelişmeleri ile ilgili birçok makalesi yayınlanan Purtaş, İngilizce ve Rusça bilmektedir.

TÜRKSOY Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.