Doğum Tarihi

1921

Ölüm Tarihi

16 Şubat 2015

6006

kez görüntülendi

Fikret Şeneş Kimdir?

Fikret Şeneş, 1921 yılında doğdu. Piyano çalıp İngilizce şarkılar söylemeye 12 yaşında başlayan Fikret Şeneş ilk Türk kadın şarkı sözü yazarı olarak tanınmıştır. Türkçe sözlerini yazdığı 290’a yakın şarkıyı Türk pop müziğine kazandırmıştır ve şarkıları büyük ilgi görmüştür.

30’lu yaşların başında olan Fikret Şeneş (1950’lerin ortalarında) ilk şarkı sözlerini Erol Büyükburç’a yazmış, şan dersi almış ve piyano çalmıştır.

1960’ların sonunda ilk Türkçe söz yazdığı şarkı “İki Yabancı” olmuştur. Günümüze dek Türk pop müziğinde popüler sanatçılara yüzlerce şarkı yazmıştır.

Fikret Şeneş’in annesi Calibe Hanım eşiyle birlikte tek kızlarına “Şeneş” soyadını dönemin Soyadı Kanunu’yla birlikte kendileri seçmiştir.

İstanbul Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra konservatuvarın şan bölümüne yazılan Fikret Şeneş evlendiği için konservatuvarı bitiremeden ayrılmıştır. Bedii Bey ile 18 yıl süren evlilik yapmıştır.

Alzheimer tedavisi gören Şeneş 16 Şubat 2015 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Teşvikiye Camii’ndeki cenaze törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. 94 yaşındaki Şeneş’in cenazesine iş ve sanat dünyasından birçok ünlü isim katıldı. Cenazede Şeneş’in oğlu Celal Çapa, gelini Şebnem Çapa, torunları Ceylan ve İzzet Çapa ile Lal Denizli de cami avlusunda taziyeleri kabul etti.

Cenazesi İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Şarkıları
* Uykusuz her gece
* Kimler geldi kimler geçti
* Anlamazdın
* Kaybolan yıllar
* İki yabancı

Ünlü söz yazarı Fikret Şeneş’in televizyonda seslendirdiği şarkılarından önce söz yazarı olarak adını anons etmediği için mahkemelik olduğu Ajda Pekkan da cenaze törenine katıldı. Aileye taziye dileklerini iletmeyen Pekkan, Şeneş’in tabutunun başında kısa süre bekledikten sonra cenaze namazından önce camiden ayrıldı. Burada gazetecilerin soruları ile karşılaşan Pekkan, “Çok üzgünüm. Geldiğiniz için çok teşekkürler. Hepimizin başı sağolsun. Söyleyecek hiçbir şey bulamıyorum” diyerek üzüntüsünü dile getirdi. Şeneş’in ailesi ise Pekkan’a tepki gösterdi.

Ünlü söz yazarının gelini Şebnem Çapa ve torunu Lal Denizli, “Ajda hangi yüzle buraya geldi” diyerek Süperstar’a tepki gösterdi. Oldukça üzgün olan Şeneş’in yakınları, “Ajda Hanım günah çıkarmaya gelmiş. Yaptıklarını affettirmek istiyor ama her şey için geç kaldı” dedi. Son üç yıldır alzheimer tedavisi gören Şeneş, Ajda Pekkan için ‘Bir Hata’ adlı şarkıyı yazmıştı. Söz yazarının Pekkan da 70’den fazla şarkı sözü vardı.