Şehir

Zonguldak

1046

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Feryal Taneri Kimdir?

1952 yılında Zonguldak’ta doğdu. İl sanat eğitimini İstanbul’da, Ressam Fuat Bey’den aldı. Mustafa Esirkuş’la yağlıboya ve desen çalışmaları yaptı. Lise yıllarında Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde, O. Zeki Oral’ın düzenlediği kurslara katıldı. 1972 yılında Güzel Sanatlar Akademisi, Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nde devam etti. Aynı yıl, Almanya’nın Hannover ve Bremen kentlerinde sanatsal incelemelerde bulundu.

Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Heykel Ana Sanat Dalı’nda lisans, aynı fakültenin Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanat Eğitimi Bölümü, Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek Lisans eğitim ve öğretim sürecini Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin Baskı Atölyesi’nde, resim dalında ise Prof. Ramiz Aydın Atölyesi’nde tamamladı.

Sanatta 30 yılı aşkın bir süreyi geride bırakırken, yurtiçinde ve yurtdışında 20’yi aşkın kişisel sergi açtı, pek çok yarışmalı karma sergiye ve 9 grup sergisine katıldı, kurucu üyesi olduğu “Marmara Sanat Grubu” ile birlikte per çok grup sergisine düzenledi.

Yurtdışında, 1995 yılında Lefkose – Kıbrıs’ta ve 2000 yılında Varşova – Polonya’da grup sergilerine iştirak etti. 2003 yılında Almanya’nın Schwabach kentinde, Galeri Gaswerk’de açmış olduğu kişisel sergi Alman basınında önemli yer aldı.

2005 yılında düzenlenen 3. Uluslararası Tahran Bienali’nde, 3 eser sergilenmeye değer bulundu.

Yağlıboya, suluboya, mask ve heykel çalışmalarından oluşan eserleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, bankalar ve belediyeler başta olmak üzere çeşitli özel ve tüzel koleksiyonlarda yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı jurisinden geçen 3 eseri Bakanlık Koleksiyonu’na seçildi, 1986 ve 1995 yıllarında “Ziraat Bankası Koleksiyonundan Seçmeler” sergilerinde yer aldı. Başbakanlık Aile Suraşı – Tablolarda Aile konulu yarışmalı sergiye katıldı, çeşitli kuruluşlar tarafından plaket ve teşekkür belgeleriyle ödüllendirildi.

Yurt çapında düzenlenen pek çok yarışmanın jurisinde yer aldı, aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Sanat Galerisi Jurisi’nde görev yaptı.

Uzun yıllar Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği yapan Taneri, ayrıca GESAM, UNESCO AIAP Türkiye Ulusal Komitesi ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

Çalışmalarını İstanbul Otağtepe’deki özel atölyesinde sürdürmektedir.