Doğum Tarihi

17 Ağustos 1941

Ölüm Tarihi

28 Ocak 2013

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Aslan

1936

kez görüntülendi

Ferdi Özbeğen Kimdir?

17 Ağustos 1941 tarihinde İstanbul‘da doğan sanatçı, anaokulu ve ilkokul birinci sınıfı Şişli Terakki Vakfı Özel Işık Koleji’nde okumasına rağmen, İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olur. Çocukluktan beri düşlerini süsleyen Hariciyeye girebilmek adına üniversite eğitimi için ıstanbul’a gelir. İktisat Fakültesinde başlayan üniversite macerası kısa sürer. Babasının 1963 yılındaki vefatına bir takım aile içi sorunlar da eklenince yüksek öğrenim hayatı yarım kalır.

Müziği denemeye karar veren sanatçı, 1965 yılında Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği “Altın Mikrofon” yarışmasına katılır. Böylece 1963’te başlayan ve bir ömür sürecek müzik yolculuğuna kesin olarak çıkmış olur. Yarışmadan sonra kendi orkestrasını kurar ve eserler üretmeye başlar. 1974 yılında ıstanbul Çınar otelinde çalıştığı sırada, otelin greve gitmesiyle orkestrası dağılır. Sanatçı bundan sonra müzik yolculuğuna tek başına devam etmek zorunda kalır. 1977 yılında ilk albümünü çıkarır. Ülkü Aker, Osman ışmen ve Yaşar Kekeva ile uzun yıllar beraber çalışacakları bir yola adım atarlar.

Güçlü bir sese sahip olmasının yanında Türkçeyi kusursuz kullanması ve bunu şarkılarına yansıtmasıyla da dikkat çeken Özbeğen, “Sohbet” adlı plağıyla Altın Plak ödülünü, “Mutluluklar” ile de Platin Plak ve Altın Piyano ödüllerini alır.

Müzikal yaşamı boyunca Türkçe Sözlü Hafif Müzik, Fantezi Müzik, Türk Sanat Müziği gibi türlerin tam kesişim noktasında bulunmuş ve bu türlerin tamamını seven insanların gerçekten zevk alarak dinledikleri bir sanatçı olmayı başarmıştır.

Müzik kariyerine 28 albüm sığdıran başarılı sanatçı son olarak eski eserlerinden seçilmiş 18 şarkıdan oluşan “Cansuyum” adını verdiği albümü 2006 yılında çıkarmıştır. Albümlerinin yanı sıra pek çok derleme ve aranjman çalışmalarına da yer veren Özbeğen, “Best Of” albüm çıkarma modasına uyarak, aynı yıl içerisinde 400 eser arasından seçtiği 25 şarkıdan oluşan bir de “Ferdi Özbeğen Best Of” albümü yapmıştır.

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde solunum yetmezliği nedeniyle uyutularak tedavisi sürdürülen Ferdi Özbeğen 28 Ocak 2013 günü 72 yaşında vefat etti.

Ferdi Özbeğen’in yaşamını yitirdiği Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelerek yetkililerden bilgi alan sanatçılar Ümit Besen, Coşkun Sabah ve Selami Şahin, hastane çıkışında gazetecilere açıklama yaptı.

-”Mazimi kaybettim”-

Üzgün olduğu gözlenen Ümit Besen, kendisinin Özbeğen’e ”Sen olmasaydın ben de müzik dünyasında olmazdım” dediğini anlatarak, ”Gerçekten çok üzgünüm. Mazimi kaybettim, o benim mazimdi. 80’li yıllarda tatlı bir rekabet içindeydik. Ama birbirimize hiçbir zaman saygı ve sevgi seviyesinde kötü bir davranışta bulunmadık” diye konuştu.

-”Çok özel ve kibar bir insandı”-

Coşkun Sabah da Özbeğen’in çok iyi bir arkadaşı olduğunu ve ondan çok şey öğrendiğini belirterek, şunları söyledi:

” Ferdi Özbeğen benim can dostumdu. Çok tatlı bir rekabet yapıyorduk. En son 4-5 ay önce gördüm. Yani çok üzüntülüyüm. Üzüntümü nasıl ifade edebilirim? Çok özel ve kibar bir insandı. Ona çok şey borçluyum. Hepimizin başı sağolsun.Ferdi Özbeğen benim çok bestemi albümlerinde okudu. İlk konserimde Ferdi Özbeğen’i anacağım. Yeri dolmayacak bir insandı. Başımız sağolsun.”

-”Kalbi ve ruhu çok güzeldi”-

Selami Şahin ise Özbeğen’le 45 yıllık dostlukları olduğunu kaydederek, ”Üzülmemek elde değil. O zamanlarda albüm bile yapmamıştı. Kalbi ve ruhu çok güzeldi. Nedense 2012 ve 2013 yılında birçok sanatçıyı kaybettik. Onun yeri dolmaz” ifadelerini kullandı.

Şahin, yüreğinin sızladığını ifade ederek, ”Bugün gündüz uğradım. ‘İnşallah iyi olur’ diye duamızı ettik. Ama kısmet, kader…” dedi. Özbeğen’le sık sık telefonda konuştuğunu dile getiren Şahin, Özbeğen’in kendisine ”Bu durumda beni kimsenin görmesini istemiyorum” dediğini aktardı.