faruk-gec

Doğum Tarihi

1931

Ölüm Tarihi

3 Ocak 2014

Şehir

Sakarya

Ülke

Türkiye

1197

kez görüntülendi

Faruk Geç Kimdir?

1931 yılında Adapazarı’nda doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan Geç, lise yıllarında başladığı Babıali çalışmalarına Türkiye Yayınevi’nde Hafta ve Binbir Roman dergileri, Nebioğlu Yayınevi’nde 20. Asır ve Bütün Dünya dergileri, Doğan Kardeş Yayınevi’nde Resimli Hayat dergisi ile devam etti.

Fransa, İtalya ve İngiltere’de mesleki çalışmalar yaptı.

1955 yılında çalışmaya başladığı Hürriyet gazetesinde aralıksız 26 yıl görev yaptı.

Güneş ve Günaydın gazetelerinde meslek yaşamını sürdüren Geç, yıllar boyu yazıp resimlediği “Gerçek Yaşam Öyküleri” ile tanındı. Eserleri halen yurt dışında da yayınlanıyor.

Ressam ve yazar Faruk Geç, TGC Basın Müzesi’ne bağışladığı Tevfik Fikret, Sabahattin Ali ve Nazım Hikmet tabloları dolayısıyla cemiyetten plaket aldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Basın Şeref Kartı ve 2005 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Faruk Geç 3 Ocak 2014 günü vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayımladığı mesajda, “Değerli üyemiz, Basın Şeref Kartı ve 2005 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi, Faruk Geç’i sevgi ve saygıyla anarken ailesine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” denildi.