fahriye evcen

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

4 Haziran 1986

Ülke

Almanya

Burç

İkizler ikizler

7373

kez görüntülendi

Fahriye Evcen Kimdir?

Türk sinema ve dizi oyuncusu.

4 Haziran 1986 tarihinde Almanya’nın Solingen kentinde dünyaya gelen Fahriye Evcen, Alman ırkçı Neo-Nazilerin Türklerin yaşadığı evleri yakmasından dolayı zor bir çocukluk dönemi geçirdi. Evcen’in ailesi dikkat çekmemek için evlerinin ışıklarını hep kapalı tuttu.

Almanya Düsseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okurken dizi teklifleri alınca, okulu dondurup annesiyle birlikte İstanbul’a yerleşen Fahriye Evcen, ilk olarak 2006 yılında yayınlanan ve Hülya Koçyiğit, Ediz Hun gibi usta oyuncuların yer aldığı “Asla Unutma” adlı dizide rol aldı. Bu diziden sonra güzel oyuncu, yalnızca sekiz bölüm yayınlanacak olan ve Fatma Girik, Emre Altuğ gibi oyuncuların yer aldığı “Hasret” adlı dizide rol aldı.

Heinrich-Heine Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nin Tarih Bölümü’nü bitirerek mezun olmuştur.

Aynı yıl “Yaprak Dökümü” adlı dizide Necla karakterini canlandıran Evcen, Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlanan bu dizideki rolüyle önemli bir üne kavuştu. Üne kavuşan güzel oyuncu, ilk sinema deneyimini 11 Nisan 2008 tarihinde yayınlanan “Cennet” filminde başrol oyuncusu olarak yaşadı. Filmde Engin Altan Düzyatan psikoz hastası Can karakterini canlandırmış, Evcen ise Can’ın hayalindeki kızı oynamıştır. Cennet filminden sonra aynı yıl genç oyuncu Tolgahan Sayışman ile “Aşk Tutulması”” filminde başrolü paylaşmıştır.

2010 yılında üçüncü sinema deneyimi olan “Takiye:Allah’ın Yolunda” adlı sinema filminde Ali Sürmeli, Stipe Erceg, Susan Anbeh ve Erhan Emre gibi oyuncularla birlikte rol aldı. Bu filmden bir yıl sonra Türkiye-İtalya ortak yapımı olan “Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak” adlı sinema filminde Claudia Cardinale, İsmail Hacıoğlu, Lavinia Longhi gibi oyuncularla oynadı.

Aynı yıl Cansel Elçin’le birlikte “Yalancı Bahar” adlı dizide rol alan güzel oyuncu, bir yıl sonra 2 Kasım 2012’de gösterime giren “Evim Sensin” adlı sinema filminde Özcan Deniz ile birlikte başrolü paylaşmıştır.

Evim Sensin filminden sonra Mehmet Aslantuğ ile birlikte “Veda” adlı dizide başrol oynayan Evcen, 2013 yılında Tv ekranlarında gösterime başlayan, Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlama olan “Çalıkuşu” adlı dizide yakışıklı oyuncu Burak Özçivit ile başrolü paylaşmıştır.

Artık birçok dizide başrol oynayan güzel oyuncu, 2014 yılında Kıvanç Tatlıtuğ, Farah Zeynep Abdullah ile birlikte başrollerini paylaştığı “Kurt Seyit ve Şura” dizisinde rol aldı.

Sanatçı son olarak, Çalıkuşu dizisinde başrolü paylaştığı Burak Özçivit’le yeniden, 23 Ocak 2015 tarihinde gösterime giren “Aşk Sana Benzer” adlı sinema filminde oynamıştır.

Evcen, Evim Sensin filmindeki performansıyla, YTü Yılın Yıldızları Ödülü, MGD 19. Altın Objektif Ödülü ve Siyaset Dergisi Ödüllerini kazanmıştır.

Filmografi

Asla Unutma (2005)
Hasret (2006)
Cennet (2007)
Aşk Tutulması (2008)
Yaprak Dökümü (2006-2010)
Takiye: Allah Yolunda (2010)
Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak (2011)
Yalancı Bahar (2011)
Evim Sensin (2012)
Veda (2012)
Çalıkuşu  (2013-2014)
Kurt Seyit ve Şura (2014)
Aşk Sana Benzer (2015)