eylem-yildiz

Doğum Tarihi

26 Mart 1978

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Koç koc

1426

kez görüntülendi

Eylem Yıldız Kimdir?

26 Mart 1978 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1995 yılında Pertevniyal Lisesi’nden mezun olduğu yıl H.Ü Ankara Devlet konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde oyunculuk eğitimi almaya başlamıştır. Ortaokul yıllarından başlayarak Hüsrev İsfendiyaroğlu’ndan düzenli olarak klasik gitar dersleri almıştır.

1999 yılında henüz öğrenciyken Amerikalı yönetmen Christoper Martin’in Ankara Devlet Tiyatrosun’da sahneye koyduğu Vişne Bahçesi adlı oyunda Anya rolüyle profesyonel olarak tiyatro kariyerine başlamıştır.

İlk televizyon deneyimi 1998 yılında değerli arkadaşı Güven Kıraç’ın referansıyla ‘Dostlar Pasajı’ adli diziyle gerçekleşmiştir.Daha sonra yine değerli oyuncu arkadaşı Akasya Asıltürkmen tarafından Mahinur Ergun’la tanıştırılmış ve kariyerinde önemli yer teşkil eden üç önemli projede arka arkaya çalışma şansı yakalamıştır. [Nasıl Evde Kaldım,Şaşıfelek Çıkmazı,Asmalı Konak] Türkiye’nin en çok seyredilen televizyon serisi Asmalı Konak’la geniş kitleler tarafından tanınmış, henüz dizi devam ederken 2003 yılında kazandığı sınavla devlet tiyatrolarında kadrolu sanatçı olarak çalışmaya başlamıştır.

2005 yılında türk sinemasının en ünlü yönetmenlerinden Atıf Yılmaz Batıbeki’nin son filmi Eğreti Gelin filminde Neşe rölünü üstlenmiş, oynadığı bu rolle 12.Altın Koza Film Festivali’nde Umut Vaad Eden Kadın oyuncu ödülü almıştır .2006 Aralık ayında Coca Cola’ya bir yıllığına kontrat imzalamıştır.

Sinema Filmleri ve Yönetmenleri

Herkes Kendi Evinde ( Semih Kaplanoğlu )
Asmalı Konak ( Abdullah Oğuz )
Eğreti Gelin ( Atıf Yılmaz )

Ödülleri

12.Adana Altın Koza Film Şenliği, 2005 Umut Veren Genç Kadın Oyuncu