Unvan

Dr.

Doğum Tarihi

1973

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

1872

kez görüntülendi

Ertuğrul Akbaş Kimdir?

1973 doğumlu Dr. Ertuğrul Akbaş Anadolu Liseleri Giriş Sınavı ile Türkiye 3. sü olarak girdiği Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Kontrol ve Avyonik Bölüm 1. si olarak mezun olmuştur.

Aynı yıl TUBITAK MAM da ve daha sonra TÜBİTAK UEKAE de uzman araştırıcı ve proje yöneticisi olarak NATO RTP 11.3, NATO RTP 6.6, TAFICS ve TÜBİTAK-UEKAE bünyesinde geliştirilen ağ güvenliği proje grubu ve IPSEC-VPN güvenlik sistemi yönetimi projesi gibi projelerle birlikte en son Savunma Sanayi Müsteşarlığına Aşağı ve Yukarı Hat Sinyallerinin Elektromanyetik Korunması (AYSEK) projelerinde proje yöneticisi olarak çalışmıştır.

Paralel olarak 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans derecesi almış, 2005 Yılında GYTE Bilgisayar Mühendisliği bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde doktora çalışmasına devam etmekte olan Dr. Ertuğrul Akbaş bu çalışma kapsamında bir yıl Sabancı Üniversitesinde Biyoteknoloji konusunda çalışmalar yapmıştır.

2005 yılında kurulan, TÜBİTAK Teknoloji Serbest Bölgesi’nde Askeri Sistemler üzerinde çalışan bir şirketin kurucusu ve İş Geliştirme Koordinatörlüğünü yapmış; aynı zamanda 2000 yılında kurulan TÜBİTAK, TÜBİTAK-TİDEP, BAŞBAKANLIK-KOSGEB desteklerini almış ağ yönetimi, ağ güvenliği konularında 14 farklı ürün geliştirmiş ve bu ürünleri 16 ülkede bulunan dağıtıcıları aracılığı ile bütün dünyaya dağıtan diğer bir şirketin ortağı ve teknik yöneticisidir.

T.C. Milli Savunma Bakanlığı Şahıs Güvenlik Belgesi (klerans) sahibi olan Dr. Ertuğrul Akbaş askeri sistem tasarımı ve güvenlik projelerinde aktif olarak yöneticilik yapmaya devam etmektedir. Ayrıca özel sektörde ve kendi kurduğu şirketlerde paralel olarak 2000 yılından bu yana profesyonel şirket yöneticiliği yapmaktadır.

Dr. Ertuğrul Akbaş; Türkiye Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği (BİYESAM) Teknik Bilim Kuruluna seçilmiştir ve 2007 Şubatından beri görev yapmaktadır.

Evli ve 3 çocuk babası olan Dr. Ertuğrul Akbaş İngilizce bilmekte ve yayınlanmış uluslar arası ve ulusal pek çok makalesi bulunmaktadır.

Dr. Ertuğrul Akbaş: Mesaisinin büyük bölümünü yerli yazılım sanayinin geliştirilmesi ve bilgi, ağ ve sistem güvenliği konularında yerli yazılım teknolojisinin oluşturulması ve dünyada referans ürün ve AR-GE çalışmalarıyla kanıtlanmasına ayırmaktadır.

TÜBİTAK VE TTNET gibi Türkiye’nin en büyük AR-GE ve endüstri devlerinden aldığı projeleri başarı ile bitirip yurtiçi ve yurtdışı kullanıma başarı ile sürmüştür.