Unvan

Gazeteci

Doğum Tarihi

25 Mart 1941

Ülke

Avusturya

Burç

Koç

1177

kez görüntülendi

Erhard Busek Kimdir?

Eski Avusturya Şansölye Vekili Erhard Busek, Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı Özel Koordinatörlüğü görevine 1 Ocak 2002’de başlamıştır.

1963 yılında Viyana Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olan Busek, profesyonel kariyerine 1964’te Avusturya Halk Partisi’nin milletvekillerince oluşturulan kuruluşa yasal danışmanlık yaparak başladı. 1968’den sonra Avusturya Sanayi ve Ticaret Federasyonu genel sekreterliği, Avusturya Halk Partisi genel sekreterliği, Viyana bölge valiliği; bilim ve araştırma bakanlığı ile eğitim bakanlığı gibi birçok görevlerde bulundu.

1991’de Avusturya Halk Partisi başkanlığına seçilen Busek, 1991 – 1995 yılları arasında Avusturya Şansölye Vekilliği görevinde bulundu. Özel koordinatör, 2000 yılından beri Avusturya Koleji’nin başkanlığını da sürdürmektedir.

12 Kasım 2001’de, AB dışişleri bakanları Busek’i Alman diplomat Bodo Hombach’tan boşalan İstikrar Paktı Özel Koordinatörlüğü görevine atadı. Bu atama yapıldığı sırada Busek, Wiener Journal adlı aylık derginin editörlüğünü, Danube ve Orta Avrupa Enstitüsü başkanlığını, AB Eğitim Komitesi üyeliğini ve Güneydoğu Avrupa Birlikte Çalışma İnisiyatifi koordinatörlüğü görevini sürdürmekteydi.

Busek, değişik iç ve dış politika konularında birçok dersler vermiştir. Busek, Pakt’ın özel koordinatörlüğüne seçildiği sırada da Duke Üniversitesi’nde Kamu politikaları çalışmaları alanında misafir profesör olarak dersler vermekte, Orta ve Doğu Avrupa Radyo Televizyon Komisyonu başkan yardımcılığını sürdürmekteydi.

2002 yılının Mart ayında İstikrar Paktı’nın politikaları ve operasyonel önceliklerine ilişkin AB dışişleri bakanlarına bir sunuş yapan Busek, Pakt’a ilişkin daha gelişmiş bir bölgesel hakimiyet ile kalkınma projelerine daha fazla etkinlik kazandırma gereksiniminden söz etmiş ve az laf çok iş sözü vermiştir. Bu sunuş sırasında Busek ayrıca politikalarda değişiklik istemiş, karmaşık ve uzun süreli büyük projeler yerine daha hızlı gerçekleştirilebilecek ufak ve somut projelere odaklanılmasını ve sırınlar arası birlikte çalışmanın güçlendirilmesini savunmuştur.

Busek’in altını çizdiği diğer öncelikler ise enerji ve sınır problemlerini çözüme kavuşturmak, mültecilerin yurtlarına dönüşlerini ve topluma yeniden katılmalarını teşvik etmek gibi konulara ilişkindir. Yeni özel koordinatör ayrıca Balkan ülkelerinin AB ile bütünleşmesi için AB’nin “net bir yol haritası” belirlemesini istemiştir.

25 Mart 1941’de Viyana’da doğan Busek’in birçok yayını ve aralarında Krakov Üniversitesi (Polonya) ve Bratislava Üniversitesi’nin (Slokavya) de bulunduğu birçok üniversiteden kendisine verilmiş olan onursal doktorluk nişanı da bulunmaktadır.