ergin-orbey

Doğum Tarihi

14 Ağustos 1936

Ölüm Tarihi

18 Ağustos 2012

Ülke

Türkiye

Burç

Aslan aslan

2721

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Ergin Orbey Kimdir?

14 Ağustos 1936’da dünyaya gelen Ergin Orbey, ilk olarak 1960’lı yıllarda Eskişehir’de kurulan Belediye Tiyatrosunun Genel Sanat Yönetmenliği görevine gelerek Eskişehir de tiyatro çalışmalarına başladı. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı oyunculuk bölümünün kuruluşunda da aktif rol oynayan Orbey, 27 Mart 2001 tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının Kurucu Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi ve Şehir Tiyatrolarının birçok repertuar oyununun da rejisörlüğünü gerçekleştirdi.

Orbey, Devlet Tiyatroları ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nda yönetmen, Ankara Devlet Konservatuarında eğitimci ve Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

Sinema’da da yönetmen, senarist ve oyuncu olarak başarılı örnekler verdi. Unutulmaz rollere imza atan Orbey, Habamam Sınıfı, Süt Kardeşler, Tosun Paşa gibi klasiklerde rol aldı.

Türk Tiyatro yönetmeni, eğitimcisi ve oyuncu Ergin Orbey, 18 Temmuz 2012 günü 76 yaşında hayatını kaybetti.

Orbey’i son yolculuğuna uğurlamak için düzenlenen tören, 19 Temmuz Perşembe günü Ankara Devlet Tiyatrosu Büyük Tiyatro Sahnesinde saat 11.00’de gerçekleştirildi. Büyük ustanın naaşı tören sonrası Ankara Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi.