Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1961

Şehir

Trabzon

643

kez görüntülendi

Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, bir subayın oğlu olarak, 1961 yılında Kırıklareli Babaeski’de doğdu. Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlayıp ardından 19 Mayıs Üniversitesinde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde ise Hematoloji üst ihtisasını tamamlamıştır.

2009 yılına kadar KTÜ’de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirmiş aynı zamanda Türkiye’nin ilk hücre işlem laboratuvarını açmıştır.

Henüz 38 yaşında iken Profesör ünvanını almıştır. Özel bir hastanenin Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve aynı hastanenin Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.
2017 yılında Amerika’dan Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülünü almıştır.

Türkiye’de Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldıran tek kişi olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı buluşları ile dünyaya adını duyurmayı başarmış çalışmaları ile ilklere imza atmaya devam etmektedir.
2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü’nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin’deki askerlerimiz adına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.

Hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 arasında KTÜ Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak görev yaptı.

FETÖ kumpası kapsamında Ergenekon gözaltıları sırasında gözaltına alınmıştır. İddaanamede iftiraya uğrayan Ercüment Ovalı hastalarını deneysel çalışmaları için kobay olarak kullandığı iddiasıyla hakkında yerel ve ulusal medyada çok sayıda yalan haber çıkmıştır.

“40 senedir virüs aşısı üretemiyoruz, daha doğrusu üretemiyorduk. Bugün bu değişti. Bir Türk ve ekibi Covid-19 aşısını üretmeyi başardı.” diyerek twitterdan mesaj paylaştı.

Koronavirüs için aşı çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Ercüment Ovalı, geliştirdikleri iki aşıdan birinin adını OZG38-61 koyduğunu söylerken, isimdeki 61 numarasının tuttuğu takım olan Trabzonspor’u simgelediğini belirtti.
Bu ismi çocuklarının istediğini söyleyen Ovalı, ismin sonundaki 61 rakamının tuttuğu takım olan Trabzonspor’u temsil ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Ovalı yaptığı açıklamada, “OZG38-61, çocuklarımın istediği bir isim. OZG Bulut’un çok sevdiği bir dostunun kısaltılmış ismi, 38 bizim sağlıklı yaşamamızı sağlayan tüm laboratuvarı temizleyen Recai’nin memleketinin plakası ve 61’de ben Trabzonsporluyum” ifadelerini kullandı.