Doğum Tarihi

23 Eylül 1976

Şehir

Sakarya

Burç

Terazi

3344

kez görüntülendi

Engin Uysal Kimdir?

Engin Uysal, 23 Eylül 1976 tarihinde Sakarya Pamukova’da doğdu.

İlk ve orta dereceli okulu Sakarya Pamukova’da, lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde tamamladıktan sonra, Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Öğretmenliği Bölümünü tamamladı. Öğrencilik yıllarında Sakarya’da bulunan çeşitli gazetelerde muhabirlik ve spor yazarlığı görevlerinde bulundu.

Sporu ve onun oluşturduğu felsefeyi hayatına dahil edip yaşayan ve yaşatmaya çalışan insanlardan biri olmaya çalışmakta.

Otizmli bireylerin eğitimlerini gerçekleştirme ve onları anlayabilmek için, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Uluslararası Gelişimsel Nöropsikiyatri ‘’Otizm-Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu’’ toplantılarına eğitimlerine katıldı.

Otizmli bireylerin Spor Eğitim Programlarına 2000 yılında Sakarya’da, Özel spor dersleri vererek başladı. Daha sonra 2003 ile 2005 yılları arasında Bener ERKORUR ile birlikte, otistik çocuklar ile bireysel spor eğitimi çalışmaları uygulamaya başladı. 2005-2010 yılları arasın da Sakarya’nın Sapanca ilçesinin Kırkpınar Beldesinde Sportizm Otizm Gençlik Spor Kulübü bünyesinde çalışmaya başladı.

Otizmli çocukların spor ile ilişkilendirilmesine yönelik hazırlanan bu programların ilk uygulayıcılarındandır. Bu alanda yapılan programlardaki tecrübe ve bilgi birikimini (2005-2010) yılları arasında aynı kurumda bireysel öğretmen ve İstanbul koordinatörü şeklinde sürdürdü, daha sonra buradaki çalışmalarına nokta koyarak,

Ankara’da Ocak 2011 yılında (OSEM) Ankara Otizm Gençlik ve Spor Kulübü’nün kurulmasında ve ‘’spor eğitim sisteminin’’ oluşturulmasında öncülük yaptı. Spor lideri arkadaşları ile Spor ile Yaşam Programlarını (kişiye özel) bu bölgedeki çocuklara uyguladı.(2011-2013)

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunda (TOSSFED) 2011 yılında, Yüzme Teknik Kurulun da görev yaptı.

Aynı yıl içinde (2013) 4,5 ay süren, Fransa’da Maia Austıme okuluna Otizm ve Spor eğitimi konusunda spor programı uygulayıp, yapılan çalışmanın Spor Koordinatörlüğü ve program sorumluluğunu yürüttü.

Ülkemizdeki ve yurt dışındaki uzmanlar tarafından otizm spektrum bozukluk tanısı almış birçok otizmli birey ile bu alanda çalışmış ve çok sayıda ki otizmli bireyin programlarını uygulanmaları aşamasında eğitimci ve program sorumlusu olarak görev aldı. Çalıştığı sektörün, spor eğitimcisi eksikliğini bildiğinden, bu alana bireysel spor eğitmeni, yetiştirme çalışmalarına ağırlık verdi ve mesleğe kazandırmaya çalıştı.

Kalkınma Bakanlığı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı(GMKA) ve Balıkesir Otistik Çocuklar Derneğinin (OBİDER)2013, ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘’Gelişimsel Yetersizliği Bulunan Çocukların Spor Eğitim Projesi’’nin spor koordinatörü ve program sorumlusu olarak görev aldı. Proje kapsamında 50 çocuğun spor testlerini ve programlarını hazırlayıp uygulamalarını sağladı.

2.Rekreasyon Araştırmaları Kongresinde Otizm ve Spor Eğitiminde Uygulanan Spor Eğitimleri ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Bu alanda bireysel ve kurumsal hizmet vermek amacıyla kurmuş olduğu ‘’EN-BİR Spor Eğitim Danışmanlık ve Organizasyon Hizmetleri’’ adlı şirketi vasıtasıyla bireysel projeler, spor kulübü ve okullara danışmanlık yapmaktadır. Bu kapsamda geliştirmiş olduğu ‘’En-Bir Otizm Spor Eğitim Test Bataryasını’’ uygulamaktadır.

Halen, 2013 yılı aralık ayında açılan ‘’Ankara Bizim Çocuklar Spor Kulübü’nün Spor&Eğitim Koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Evli ve Su adında bir kızı var.