Doğum Tarihi

12 Ocak 1932

Ölüm Tarihi

19 Şubat 2018

Şehir

İzmir

Burç

Oğlak

279

kez görüntülendi

Engin Geçtan Kimdir?

Engin Geçtan 12 Ocak 1932 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Psikoloji ve Nöroloji alanlarında New York ve Columbia Üniversitelerinde 5 yıl uzmanlık eğitimi aldı.

1974 yılında profesörlük unvanını alan Geçtan Boğaziçi, Marmara ve ODTU gibi Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Mesleği olan psikiyatr görevini yapan Geçtan aynı zamanda yazarlık da yapıyordu.

Engin Geçtan Dersaadet’te Dans, Bir Günlük Yerim Kaldı İster Misiniz? Kırmızı Kitap, Kızarmış Palamut Kokusu, Tren gibi alanının dışında yazdığı romanları ile edebiyat alanında en sevilen yazarlardan oldu.

Aynı zamanda meslek dışı okuyucuların da severek okuduğu İnsan Olmak, Varoluşçu Psikiyatri, Normaldışı Davranışlar ve Psikanaliz ve Sonrası kitapları ile çok satanlar listelerinde yer aldı.

Engin Geçtan eserlerinde genel olarak insana odaklanmıştır. Mesleki ve edebiyat alanında geniş bir okur kitlesine sahip olan Geçtan yazma serüveni ile ilgili olarak insan hayatı merkezi odaklı bir iş yapmamdan dolayı yaşadıklarımı paylaşmak istedim demiştir.

Gerek edebi gerekse meslek yaşamında Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinden olan Engin Geçtan 19 Şubat 2018 yılında 86 yaşında yaşama veda etmiştir.

Kaynakça

kidega.com