emiliaclarke

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

26 Ekim 1986

Ülke

İngiltere

Burç

Akrep akrep

223

kez görüntülendi

Emilia Clarke Kimdir?

Emilia Clarke,  26 Ekim 1986 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya gelmiştir. Berkshire’de büyümüştür. Babası tiyatroda ses mühendisi, annesi iş kadınıdır. Erkek kardeşi ise bir üniversitede politika okumaktadır. Oyunculuk hayatına olan ilgisi henüz üç yaşındayken babasının çalıştığı tiyatrodaki Show Boat müzikalini izledikten sonra başlamıştır. İlk olarak Oxford St. Edward Okulu’nu, ardından Rye St.Antony Lisesi’ni bitirmiştir. 2009 yılında ise Drama Centre London Üniversitesi’nden mezun olmuştur.

Emilia Clarke, oyunculuğa başladığı ilk yıllarda birçok projede yer almıştır. 2009 yılında “Doktorlar” dizisinde “Saskia Mayer” rolünde yer almıştır. 2010 yılında Türkiye’de de gösterime giren “Dinozor Saldırısı” filmindeki “Savannah” karakterini canlandırmıştır. Bu filmin ardından “Screen International” dergisi, Emilia Clarke’ı geleceğin İngiliz yıldızı “UK Stars Of Tomorrow” olarak değerlendirmiştir.

2010 yılında George R. R.Martin’in “A Song of Ice and Fire” kitabından uyarlanan “Taht Oyunları” dizisinde “Daenerys Targaryen” rolü ile ün kazanmıştır. Emilia Clarke, Daenerys Targaryen rolü ile Ewwy ödüllerinde drama dalında 2011 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. 2013 yılında “Futurama” dizisinde “Marianne” karakterini seslendirmiştir.

Son olarak 2016 yapımı olan “Senden Önce Ben” filminde Sam Claflin ile başrolü paylaşmıştır. Filmde Emilia Clarke, “Louisa Clark” karakterini canlandırmıştır.

Kaynakça

www.iyimiboyle.com