elissa-

Unvan

Şarkıcı

Doğum Tarihi

27 Ekim 1972

Ülke

Lübnan

Burç

Akrep akrep

9292

kez görüntülendi

Elissa Kimdir?

Arap dünyasının en iyi seslerinden olan Lübnanlı şarkıcı.

27 Ekim 1972 tarihinde Lübnanlı bir baba ve Suriyeli bir anneden Deyr el Ahmer, Lübnan’da dünyaya gelen Elissar Zekeriya Huri ya da bilinen adıyla Elissa, müzik kariyerine 1992 yılında başladı. Lübnan ve Arap dünyasında yayınlanan Studio El Fan adlı yetenek yarışmasında gümüş madalya kazandı.

Elissa ilk albümü “Baddi Doub”u 1998 yılında piyasaya sürdü. Bu albümden iki yıl sonra, Lübnanlı sanatçı Ragheb Alama’yla düet yaptığı “Betghib Betrouh” adlı şarkının da yer aldığı ikinci albümü “W’akhertha Maak”ı sevenleriyle buluşturdu. Elissa, Dubai’de düzenlenen Stars Charity adlı gösteride eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton önünde performans gösteren tek Arap sanatçıdır. Elissa aynı yıl, Murex d’Or Ödüllerinde En İyi Kadın Sanatçı ödülünü almıştır.

Üçüncü stüdyo albümü “Ayshalak”ı 2002 yılında piyasaya süren Elissa, albümde yer alan “Ajmal Ihsas” adlı parçaya çektiği video kliple, Dubai’de düzenlenen Arap Müzik Ödülleri’nde En İyi Video Klip ödülünü kazandı. 2003 yılında Pepsi ile reklam anlaşması imzalayarak, Pepsi reklamlarında oynayan ilk Lübnanlı bayan sanatçı oldu. Çekimleri Los Angeles’da yapılan reklam filmlerinde, Amerikalı pop sanatçısı Christina Aguilera ile birlikte oynadı. Elissa aynı yıl, Chris De Burgh ile “Lebanese Nights” adlı parçaya düet yaptı.

2004 yılında Rotana isimli plak şirketiyle sözleşme imzaladı ve dördüncü müzik albümü “Ahla Donya”yı müzikseverlerin beğenisine sundu. Bu albümüyle 1 Ağustos 2005’te Hollywood’taki Kodak Tiyatrosunda Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın 2005 yılının “En İyi Arap Şarkıcı” ve “En Çok Satış Ödülü”nü aldı. Aralık 2005’de Murex d’Or Ödülleri’nde En İyi Lübnanlı Sanatçı ve “Hobak Wajaa” şarkısına çektiği kliple En İyi Video Klip Ödülü’nü kazandı.

2006 yılında çıkardığı beşinci albümü “Bastanak”ın satış rekorları kırması nedeniyle Dünya Müzik Ödüllerinin sahibi oldu. Arap dünyasının en sevilen şarkıcıları arasında yer alan sanatçının ünü artık dünyaya da yayılmaya başladı. 2007 yılında altıncı albümü “Ayami Beek” ve 2009 yılında yedinci albümü “Tesadaa Bemeen”ı müzikseverlerle buluşturdu. Tesadaa Bemeen albümüyle Dünya Müzik Ödülü, Büyük Elma Ödülü, Ürdün Müzik Ödülü ve Orta Doğu Müzik Ödülünü alarak büyük bir başarıya imza attı.

Kasım 2010’da düzenlenen Ürdün Müzik Ödüllerinde En İyi Arap Kadın Sanatçı Adayı gösterildi ve birkaç gün sonra Büyük Elma Müzik Ödüllerinde Ortadoğu’nun En İyi Kadın Sanatçısı Ödülü başta olmak üzere toplamda dört ödül aldı.

Elissa’nın sekizinci albümü “As’ad Wahda” Haziran 2012’de müzik marketlerde yerini aldı. Elissa aynı yıl Aralık ayında “The X Factor Arabia” jürisine seçildi. 23 Haziran 2013’de düzenlenen Murex d’Or ödüllerinde En İyi Lübnanlı Şarkıcı ve “Asaad Wahda” ile En İyi Arap Şarkı Ödüllerini aldı. 21 Kasım 2013’de ise kariyerinde gösterdiği başarılardan dolayı BIAF (Beyrut Uluslararası Ödül Festivali) Ödülünü aldı.

Ünlü şarkıcı son olarak, 2014 yaz aylarında “Halet Hob” adlı albümünü piyasaya sürdü. 14 Mart 2015’de The X Factor programının ikinci sezonunda tekrar jüride yer almak üzere geri döndü.