Doğum Tarihi

16 Ağustos 1967

Şehir

Ankara

Burç

Aslan

692

kez görüntülendi

Elif Dağdeviren Kimdir?

16 Ağustos 1967 tarihinde Ankara’da doğdu. TRT’nin daire başkanlarından olan Yılmaz Dağdeviren ile eski Ulaştırma Bakanı Müsteşarı Birsen Dağdeviren’in tek çocuğu olarak 16 Ağustos 1967’de Ankara’da doğdu.TED Ankara Koleji’nden (1984) sonra Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun oldu (1990). ABD, New Jersey, Rutgers University’de “American Sociology and Languages” kursunu (1989); New York, Baruch College’da “Bussiness of Music” kursunu bitirdi (1995).

Öğrencilik yıllarında TRT için film çevirmenliği ile başlayan meslek hayatı muhabirlikten genel yayın yönetmenliğine uzanan gazeteciliğin yanı sıra televizyon yapımcılığı ve moderatörlüğü ile devam etti.

Gazatecilik mesleğini yeni medyada sürdürmeye karar vererek Türkiye’nin ilk internet portal’larından Netbul’un kuruluşunu gerçekleştirdi. İlk büyük ulusal internet şirketi satışını da gerçekleştirdikten sonra kariyerine kurduğu film şirketi ile Oscar yolculuğuna kadar uzanan sinema filmleri ve televizyon programları ile devam etti. Bunların yanı sıra 4000 kişilik bir konser merkezinin de kurucu ortağı olarak 40’a yakın uluslararası konser organizasyonu düzenledi. Çeşitli eğitim kurumlarında dersler verdi.

Son olarak entertainment bussines’daki tüm tecrübelerini bir araya getirdiği EDGE All-In-One Yapımcılık ve Danışmanlık şirketini kurdu. Halen konuk yazar olarak yazmaya, yapımcılık ve yeni medya eğitimi vermeye, internet fikirleri geliştirmeye ve film ve televizyon yapımlarına devam ediyor.

Cinema of Turkey Kurucusu. Anatolity Sürdürülebilir Kültür ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Uluslararası Antalya Film Festivali eski direktörü ve TÜRSAK eski başkanıdır.