Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

28 Kasım 1990

Ülke

İngiltere

Burç

Yay

1523

kez görüntülendi

Edis Kimdir?

Edis Görgülü, 28 Kasım 1990 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya gelmiştir. Edis’in annesi İngiltere’de bir kafede işletmecilik yaparken, babası BBC Radio’da çalışmıştır. Edis henüz iki yaşındayken ailesi Türkiye’ye dönüş yapmıştır ve İzmir’e yerleşmiştir. 4 yaşında piyano dersleri almıştır. Lise öğrenimini İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamlamıştır. 2007 yılında bu okuldayken Expo 2015 adayı olan İzmir’in tanıtılması için yapılan çalışmalarda yer almıştır. Ayrıca İzmir Kent Orkestrası’nda solistlik yapmıştır. Müzisyen olma isteğine destek veren ailesi yine de üniversiteden mezun olmasını istemiştir. Bunun üzerine ise Edis, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanmıştır ve İstanbul’a yerleşmiştir. Galatasaray Üniversitesi’ndeyken, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazanmıştır. Ardından Edis, bu bölüme de başlamıştır. Sonrasında okulu aynı anda okumakta zorlandığı için İstanbul Üniversitesi’ni bırakmayı tercih etmiştir.

İstanbula geldiğinde albüm çıkarmak istemiştir fakat başarılı olamamıştır. Ardından bunun üzerine oyunculuk hayatına atılmıştır. 2011 yılında FOX TV’de yayınlanan “Dinle Sevgili” dizisinde “Barış” karakterini canlandırmıştır. 2012 yılında Star TV’de yayınlanan “Hayatımın Rolü” dizisinde “Uygar” rolüne hayat vermiştir. Oyunculuk hayatına devam ettiği dönemde bir arkadaşı ile gittiği karaoke bar hayatını değiştirmiştir. Eğlenmek için şarkı söylerken menajerinden sanatçı olması yönünde teklif almıştır. Menajeri Şebnem Özberk aracılığıyla ilk kez Kenan Doğulu ile tanışmıştır ve çeşitli demolar kaydetmiştir. Ardından Ozan Çolakoğlu ve Soner Sarıkabadayı ile tanışmıştır. Soner Sarıkabadayı ile tanıştığı ilk gün, PDND Müzik ile albüm anlaşması imzalamıştır.

1 Aralık 2014 tarihinde PDND Müzik aracılığıyla söz yazarlığını ve besteciliğini Edis’in yaptığı “Benim Ol” single parçası yayınlanmıştır. Şarkı, Türkiye’deki radyo ve televizyon kanallarında çalınma verileri esas alınarak oluşturulan MusicTopTR Resmi Listesi’nde üç hafta üst üste iki numarada yer almıştır. 30 Mart – 6 Nisan 2015 tarihleri arasında ise Türkiye’nin Google’da en çok aradığı isimlerinden biri olmuştur.

Edis, ilk konserini Bostancı Gösteri Merkezi’nde Soner Sarıkabadayı ile birlikte vermiştir. 10 Temmuz 2015 tarihinde “Olmamış Mı?” adlı ikinci single’ını yayınlamıştır. 2016 yılının Ocak ayında “Her Şey Aşktan” filmi için kaydettiği “Vay” ve Ağustos’ta Türkiye’de iki numaraya kadar yükselen “Dudak” single’ını satışa sunmuştur.

2017 yılının Haziran ayında “Çok Çok” adlı single parçasını DMC ve Felix etiketi ile piyasaya sürmüştür. Bu şarkı ile 44. Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Klip ile Yılın Şarkısı kategorilerinde aday gösterilmiştir.

Edis son olarak ise 7 Mart 2018’de Doğan Music Company tarafından “Ân” isimli ilk stüdyo albümünü yayımlamıştır.

Kaynakça

www.haberler.com