duygu-erten

Unvan

Dr.

Ülke

Türkiye

4619

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Duygu Erten Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, ABD’de İnşaat ve Çevre Doktorası yapmış ve Princeton Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalışmıştır. ABD’de geçen profesyonel çalışma hayatının yanısıra, Los Angeles’da USC İnşaat Fakültesi’nde dersler vermiştir.

2006-2010 yılları arasında Koç ve Sabancı Üniversiteleri’nde, halen Boğaziçi Üniversitesi’nde “Sürdürülebilir Binalar” konusunda part-time öğretim görevlisidir.

UNEP 2010 “Yeşil Binalar” Raporu’nun yazarlarındandır. Gelişmekte olan ülkelerin sertifika sistemleri için çalışan “Sosyo-Ekonomik Kategori Komitesi (IAP), LEED-International Yönetim Kurulu ve Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programı Araştırma ve Teknik Geliştirme Komitesi üyesidir. ABD’de yetkin mühendis (PE) olup DGNB, LEED ve BREEAM yeni, varolan binalar ve yerleşme sertifikasyonlarının yanısıra LEED Faculty lisansına sahip tek profesyöneldir.

2007 yılından beri eş-kurucusu olduğu Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK)’de Uluslararası İlişkilerden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

2008-2009 yıllarında “Clinton İklim Girişimi” Projesinin İstanbul direktörlüğünü yaparak belediye binalarının enerji verimli olmaları ve Bayındırlık Bakanlığı “Enerji ve Sürdürülebilirlik Şurası” üyeliği yaparak kamu stratejilerinin yeşil binaları kapsamalarına destek vermiştir.

2010 yılında kurduğu ve İcra Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı TURKECO İnşaat ve Enerji, sürdürülebilirlik konusunda bina, yerleşmeler ve kent ölçeğinde sorunlara çözüm arayan ve stratejik çözümler yaratan bir müşavirlik firmasıdır. 2012 yılında global sürdürülebilirlik hareketine yaptığı katkılar ve ÇEDBİK’in kurulmasında liderlik ettiğinden dolayı Dünya Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen “Dünya Yeşil Binalar Konseyi Başkanlık Ödülü” almıştır.

18 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleşen 4. Genel Kurulu toplantısında Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.