doris-lessing

Doğum Tarihi

22 Ekim 1919

Ölüm Tarihi

17 Kasım 2013

Ülke

İran

Burç

Terazi terazi

1506

kez görüntülendi

Doris Lessing Kimdir?

22 Ekim 1919 tarihinde ailesinin yaşadığı İran-Kermanşah’da dünyaya gelen Lessing, şu anda Zimbabve olarak bilinen Güney Rodezya’da büyüdü. Rodezya’da okula başlayan ve eğitimi 14 yaşında sona eren Lessing, santral memurluğu, hemşirelik, gazetecilik gibi çeşitli işler yaptı.

Beyaz bir kadın ile zenci uşağı arasındaki ilişkiyi anlatan “Türkü Söylüyor Otlar” adlı romanını 1950’de yayımlayan Lessing için kadın hareketi açısından önem taşıyan 1962’deki “Altın Defter” adlı eseri dönüm noktası oldu. Yazarın diğer önemli kitapları arasında “Terörist”, “Siyah Madonna”, “Beşinci Çocuk”, “Cehenneme İniş”, “Mara ile Dann” bulunuyor.

Kadın, ırkçılık, aile, toplum, çevre gibi birçok konuyu içeren roman, kısa öykü ve denemeleriyle İngiltere’nin savaş sonrası en önemli yazarlarından biri olan Lessing’in, Güney Afrika’ya yönelik eleştirileri nedeniyle uzun yıllar bu ülkeye girişi yasaklanmıştı.

11 Ekim 2007 tarihinde Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Lessing, sağlık sorunları nedeniyle Nobel ödül törenine katılamamıştı.

Nobel ödüllü İngiliz yazar Doris Lessing 17 Kasım 2013 günü 94 yaşında İngiltere-Londra’da hayata veda etti. HarperCollins yayınevinden yapılan açıklamada, Doris Lessing’in 17 Kasım 2013’te erken saatlerde yaşamını yitirdiği belirtildi.

Kaynakça

NTV, Zaman Gazetesi, Anadolu Ajansı