Unvan

Emniyet Müdürü

Şehir

Şırnak

Ülke

Türkiye

5004

kez görüntülendi

Derviş Kara Kimdir?

1965’te Şırnak ili Uludere ilçesinde doğdu. İlkokulu Uludere’de tamamladıktan sonra girdiği Yatılı Okul Sınavını İlçe Birincisi olarak kazanarak Ortaokulu Bandırma’da ( Şehit Süleymanbey Ortaokulu), Liseyi Balıkesir’de (Balıkesir Lisesi ) yatılı olarak tamamladı. 1983 yılında girdiği Üniversite imtihanlarında Dicle Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fransızca Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalını kazanarak, 4 yıllık eğitimi başarıyla tamamlayarak 1987 yılında mezun oldu. Aynı yıl katıldığı Polis Akademisi Özel Eğitim Sınavını kazanarak 12.07.1988 tarihinde Komiser Yardımcısı olarak mezun oldu. Yapılan talep doğrultusunda nokta tayini ile EGM, İnterpol Daire Başkanlığında göreve başladı.

Askerlik görevini 1993 yılında Burdur 58.Piyade Er Eğitim Tugayında ifa etmiştir. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Son 3 yılı Büro Amiri olmak üzere 1988 – 1998 tarihleri arasında İnterpol Daire Başkanlığı, Uluslararası Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü, Narkotik Büro Amirliğinde çalıştı.

Narkotik Büroda yaptığı başarılı çalışmalarından bazıları şunlardır:

– 1989 yılından itibaren Ülkemizde meydana gelen terör bağlantılı uyuşturucu olaylarını NARKOTERÖR adı altında tefrik ederek, 1992 yılına kadar yaklaşık 65 olay tespit edilmiş ve bu somut bilgiler sayesinde örgütün terör faaliyetlerini uyuşturucu kaçakçılığıyla finanse ettiği ispatlanmıştır.

– Ülkemizden götürdükleri uyuşturucu maddelerle İtalya ve Fransa’da tutuklanan ve terör örgütü adına uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları anlaşılan bir grup şahsın, cezaevlerinde sorgulanmalarını temin amacıyla 1991 yılında uluslararası istinabe kapsamında İtalya ve Fransa’ya gönderilen heyette görev almıştır.

-1998 yılı Şubat ve Ekim ayları arasında 7 aylık kesintisiz bir tahkikat yaparak, 1980 öncesinde şebeke halinde büyük çapta silah ve mühimmat kaçakçılığı yapan, 12 Eylül’den kısa süre önce yurtdışına kaçan ve daha sonra yine şebeke halinde Ortadoğu’dan Avrupa ve ABD’ye uyuşturucu sevkiyatı yapan ve İnterpol kayıtlarına göre uluslararası düzeyde en çok aranan 10 kişiden biri olan bir uluslararası kaçakçının kullandığı sahte kimlik, iş ve ikamet adreslerini tespit etmiş ve şahıs 22 yıllık firardan sonra 05 Kasım 1998 tarihinde yakalanarak adalete teslim edilmiştir.
1998 yılında İnterpol Daire Başkanlığı, Uluslararası Adli Yardımlaşma Şube Müdür Vekili olarak görevlendirilmiş ve 2002 yılına kadar bu zor görevi başarıyla sürdürmüştür.

İnterpol Dairesi Başkanlığında çalıştığı 17 yıllık süre içerisinde ülkemize iade amacıyla uluslararası düzeyde aranmakta iken yurt dışında yakalanan birçok sanık ve hükümlünün ülkemize iadelerinde görev almıştır.
2002 – 2004 arasında 2 yıl Birleşmiş Milletler (BM) Kongo Demokratik Cumhuriyeti Misyonu (MONUC), 2004-2005 arasında 1 yıl BM Burundi Misyonu (ONUB) kapsamında başarıyla görev yapmıştır. Emniyet Teşkilatımızdan BM Misyonuna kapsamında Afrika’ya ilk giden 3 kişilik kontenjana Başkanlık yapmıştır.

2005 yılında BM Misyonundan dönmüş, aynı yıl şark görevi kapsamında Van’a atanmıştır. Van’da sırasıyla Çevik Kuvvet ve Asayiş Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. Toplumsal olayların yoğun olarak yaşandığı Van’da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünü başarıyla sürdürmüştür. Asayiş Şube Müdürlüğü döneminde de cinayet, gasp, yankesicilik ve nitelikli hırsızlık olaylarıyla mücadelede büyük başarı sağlamış, gerek vatandaş ve gerekse sıralı amirlerden takdir görmüştür. Yerel kültürel yapı dolayısıyla Aşiret Kavgasına dönüşme ihtimali bulunan birçok olaya acil müdahalede bulunarak büyümelerini engellemiştir.

Geçmiş misyonlardaki başarılı çalışmalarından dolayı BM’den gelen ve Bakanlıkça da uygun görülen talep doğrultusunda 2007 yılı Ekim ayında BM Haiti Misyonuna katılmış, 1 yılık başarılı çalışmadan sonra Ekim 2008’de dönüş yapmıştır. Haiti’de bulunduğu süre içerisinde 25 olan Türk Kontenjanının 65’e çıkarılmasında büyük rol oynamıştır.
2008 yılında 2.Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi etmiş ve 2010 yılı Temmuz ayına kadar Van’da Asayişten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Duyulan ihtiyaç üzerine 2010 yılı tayin döneminde Daire Başkan Yardımcısı olarak Dışilişkiler Daire Başkanlığına atanmış, 2011 yılında da 1.Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi etmiştir.