Doğum Tarihi

18 Aralık 1980

Ülke

ABD

Burç

Yay

349

kez görüntülendi

Christina Aguilera Kimdir?

Christina Aguilera, 18 Aralık 1980 yılında New York ABD’de doğmuştur. Tam adı Christina Maria Aguilera’dır. Ekvatorlu Ordu Komutanı Fausto Wagner Xavier Aguilera ve İrlandalı İspanyolca Öğretmeni olan Shelly Loraine Fidler’ın kızıdır. Ebevynleri, Christina 6 yaşındayken boşanmıştır. Annesi, kendisi ve kardeşinin velayetini alıp çocukların anneannelerinin yanına taşınmıştır. Aguilera’nın yeteneğini ilk fark eden de anneannesi olmuştur.

Christina Aguilera, 6 yaşındayken okuldaki yetenek yarışmalarına katılmıştır. Medyanın da ilgisini çekmiştir. Küçük yaşta “güçlü sese sahip kız” unvanını alan Aguilera, 8 yaşındayken “Star Search” yarışmasına katılmış ve yarışmada Etta James‘in “A Sunday Kind of Love” parçasını okuyarak 2. olmuştur. 12 yaşında The New Mickey Mouse Club’a katılmış ve diva olarak anılmıştır. Müzik kariyerine Japon sanatçı Keizo Nakanishi ile yaptığı “All i wanna Do” ile başlamıştır.

Christina Aguilera, 1999 yılında debut albümü olan “Christina Aguilera”yı çıkarmıştır. Albümün ilk şarkılarının ilk 5 te yerini alması üzerine Grammy “Yılın En İyi Yeni Sanatçısı” ödülünü almıştır. 2000 yılında, Christina Aguilera albümünün İspanyolcası olan “Mi Reflejo” albümünü çıkarmıştır. Bu albümle 2001 yılında Latin Grammy ödülünü kucaklamıştır.

Christina Aguilera, 2001 yılında Ricky Martin ile birlikte “Nobody Wants to be Lonely” düetini yaparak dünya listesinde 1 numara olmuştur. Moulin Rouge filminin soundtrack’i “Lady Marmalade”yi Pink, Mya ve Lil kim‘le seslendirerek yılın en iyi pop işbirliği Grammy ödülüne de sahip olmuştur. 2002 yılında Stripped albümünü yayımlamıştır. Bu albümün çıkış single’ı “Dirrty” dışlanmasına neden olmuştur. Ancak “Beautiful”u ikinci single olarak yayımlamasıyla onu dışlayan kitle tarafından anlaşılmıştır.

Christina Aguilera’nın pop tarzında “Fighter” şarkısı Christina’nın en çok beğenilen şarkılarından biri olmuştur. Ardından “Cant hold us down”şarkısı ile kadınları da kendi safına çekmiştir. “The voice within” isimli şarkısı da albümünün iyi bir satış grafiği yakalamasını sağlamıştır. 2003 yılında, Rolling Stone Dergisi tarafından “yılın en iyi konseri” seçilen ‘Justified & Stripped konserine çıkmıştır. Bu arada 2003 Mtv Avrupa Müzik Ödülleri’nin sunuculuğunu da yapmıştır.

Christina Aguilera, 2006 yılında “Back To Basics” albümünü çıkarmıştır. Dünyaca ünlü birçok sanatçı ile düetler yapmıştır. 2004 yapımı “Shark Tale” filminin soundtrack’i olan “Car Wash”ı Missy Elliot ile birlikte seslendirmiştir. “Tell me” parçası Türkiye’nin Billboard listesinde 2 numaraya kadar yükselmiştir. “Hurt” klibinde olduğu gibi “Candyman” klibinde de yardımcı yönetmenlik yapmıştır. Klip MVPA tarafından yılın en iyi videosu seçilmiştir. Ayrıca internet üzerinden en çok indirilen video olmuştur.

Christina Aguilera, 2007 Grammy Ödülleri’nde “Ain’t No Other Man” şarkısıyla “En iyi Pop Vokal Bayan” ve “Back to Basics” albümüyle de “En iyi Pop vokal Albüm” dallarında aday olmuştur. Back To Basıcs Dunya Turu kapsamında Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya kıtalarında konserler vermiş ve ciddi gelir elde etmiştir. Sımply Chrıstına Aguilera parfümünü piyasaya sunarak servetini katlamıştır.

Christina Aguilera, 2008 yılında “Keeps Gettin’ Better – A Decade of Hits” albümünü çıkarmıştır. 2010 yılında “Bionic” albümü, 2012 yılında ise Lotus albümü yayımlanmıştır. Aguilera, oyunculuğu da deneyimlemiştir. En son 2018 yılında “Fall in line” albümü yayımlanmıştır.

Christina Aguilera’nın, MTV Video Müzik Ödülleri’nde sahnede Britney Spears’la birlikte Madonna’ya eşlik ederken onlarla öpüşmesi dünyada yankı uyandırmıştır. 2005 yılında üç yıldır birlikte olduğu sevgilisi Jordan Bratman ile nişanlanmıştır. İddialara göre nişanlılık süreci sanatçının lezbiyenlik eğilimi nedeniyle kısa sürmüştür. Sanatçı aynı yıl Napa Valley’de evlenmiştir. Lady Gaga‘yı taklit etmesiyle eleştirilen sanatçı, konuyla ilgili sorulara “bahsettiğiniz kişi kadın mı erkek mi onu bile bilmiyorum” sözleriyle cevap vermiştir. Jordan Bratman ile bir süre evli kalıp boşanan sanatçı, Matthew Rutler ile evlidir.

Diskografi
Christina Aguilera (1999)
Mi Reflejo (2000)
My Kind of Christmas (2000)
Stripped (2002)
Back to Basics (2006)
Bionic (2010)
Lotus (2012)
Liberation (2018)
Aguilera (2022)

Filmografi
Burlesque (2010)
The Emoji Movie (2017)
Zoe (2018)

 

Kaynakça

https://maksatbilgi.com/