Doğum Tarihi

14 Mayıs 1984

Şehir

Ankara

Burç

Boğa

1758

kez görüntülendi

Cantuğ Turay Kimdir?

Cantuğ Turay oyuncu, eğitmen ve seslendirme sanatçısıdır. 14 Mayıs 1984 tarihinde Ankara’da doğdu. Ortaokul yıllarında tiyatroyla tanışan Cantuğ Turay, Ankara’nın tiyatro dünyasına kazandırdığı çalışkan ve yetenekli isimlerdendir.

2005’te Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sahne Sanatları üzerine Yüksek Lisans yaptı.

2006 yılında Ankara’da Ritüel Sanat Merkezi’ni açtı. Bugüne kadar birçok reklam filminde, tiyatro oyunlarında ve dizide yer aldı. TRT’de elliden fazla filmde seslendirme yaptı. Konservatuar 3. sınıftayken TRT’de çalışmaya başladı ve “Gezi-Yorum” adlı belgesel programının sunuculuğunu yaptı. Sonrasında da Beşinci Boyut dizisinde yer aldı ve birçok programın da sunuculuğunu üstlendi. Tiyatro Kafe bünyesinde birçok oyunda oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı ayrıca oyun yazarlığı yaptı.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra birçok tv dizisinde de yer alan Cantuğ Turay ilk olarak 2006 yılında Bizim Evin Halleri dizisinde Rüzgar karakterine hayat verdi ve yaklaşık 2 yıl devam etti.
2009’da Deniz Yıldızı dizisinde ‘Melih’ karakterini canlandırdı ve bu dizide de yaklaşık 6 yıl boyunca devam etti.

2019’da Sevdim Seni Bir Kere ve Savaşçı dizilerinde kısa süre yer alan oyuncu, TRT1 ekranlarında yayınlanan Acemi Anneler isimli dizide Tarık rolünü canlandırdı.

Halen aktif olarak tiyatro oyunlarında sahne almaya devam eden Cantuğ Turay ayrıca Ritüel Sanat Merkezi’nde kamera önü oyunculuğu, hitabet, beden dili ve diksiyon eğitmenliği de yapmaktadır.

Kendisi gibi oyuncu olan Begüm Topçu’nun eşidir ve bir kız çocuk babasıdır. Aslen Ankaralıdır. Boğa burcudur. 1.80 boyunda ve 80 kilodur.

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:
Mucize / Oyuncu / Yazar – 2020
Büyük Sürpriz / Oyuncu / Yazar – 2019
7 Kocalı Hürmüz / Yönetmen – 2018
Bir Varmış Bir Yokmuş / Oyuncu / Yazar – 2018
Cerrah / Oyuncu
Matruşka / Oyuncu / Yönetmen
Bu Bir Oyun Değil / Oyuncu
Aşk Kaşıntısı / Oyuncu
Şu İşe Bak / Oyuncu / Yönetmen
10 Dakika Ara / Oyuncu / Yazar
Bavul / Oyuncu
Küçük Bir Aşk Masalı / Oyuncu / Yapımcı

Rol Aldığı Film ve Diziler:
Acemi Anneler (Tarık, TV Dizisi 2020)
Savaşçı (TV Dizisi 2019)
Sevdim Seni Bir Kere (Konuk Oyuncu, TV Dizisi 2019)
Deniz Yıldızı (TV Dizisi Melih Şahin, 2009-2015)
Bizim Evin Halleri (Rüzgar Aslan, TV Dizisi 2008)
Beşinci Boyut (Mehmet, TV Dizisi 2005)
Bizim Evin Halleri (Rüzgar Aslan, TV Dizisi 2000)

Kaynakça

dizianaliz.com/