Unvan

Tarihçi

Doğum Tarihi

1976

Şehir

Elazığ

Ülke

Türkiye

2459

kez görüntülendi

Can Avcı Kimdir?

1976 yılında Elazığ İli Ağın İlçesi’nde doğdu. 1994 yılında Malatya Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’ne girdi. 1999 yılında aynı bölümden mezun oldu ve aynı yıl, aynı Üniversitede Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalında Yüksek Lisans Programı’na başladı. Prof. Dr. Oktay Belli danışmanlığında “Van – Yoncatepe Kazılarında Ortaya Çıkarılan Demir Silahlar” konulu tez çalışmasını sürdürmektedir.

1998 ve 1999 yıllarında Prof. Dr. Veli Sevin başkanlığında “Van-Karagündüz Höyüğü” ve “Van-Altıntepe Nekropolü” Kazılarına katıldı.

2000 ve 2001 yıllarında Prof. Dr. Oktay Belli başkanlığında yürütülen “Van-Aşağı ve Yukarı Anzaf Urartu Kaleleri” Kazıları, “Van- Yoncatepe Nekropolü ve Kalesi” Kazıları ile “Doğu Anadolu Bölgesi’nde Urartu Baraj ,Gölet ve Sulama Kanallarının Araştırılması” başlıklı yüzey araştırmasına katıldı. 2001 yılında Prof Dr. Oktay Belli Başkanlığında yürütülen Avrasya Arkeoloji Projesi kapsamında “Kırgızistan da Arkeolojik Çalışmalar” başlıklı çalışmaya katıldı.

2000 yılı Aralık ayından itibaren Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak Araştırma Görevlisi kadrosunda İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi’nde görev yapmaya başladı ve halen bu görevi devam etmektedir.