cafer-bozkurt

Unvan

Mimar

Doğum Tarihi

1945

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

1712

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Cafer Bozkurt Kimdir?

1945 yılında İstanbul’da doğan Cafer Bozkurt, 1968’de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden birincilikle mezun oldu. 1971’de halen çalışmalarını sürdürdüğü mimarlık bürosu Cafer Bozkurt Mimarlık’ı kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında Konut Yerleşmeleri, Turizm ve Rekreasyon Yapıları, Kültür ve Eğitim Yapıları gibi alanlarda yoğunlaşan çok sayıda proje gerçekleştirdi. Ayrıca Tarihi Çevre ve Restorasyon konularında, verdiği çok sayıda eser ile uzmanlaştı.

Gerçekleşmiş dokuz projesi Aga Khan Ödülleri’ne aday gösterildi, bazı yapıları ile de ulusal mimarlık ödülleri kazandı. Ayrıca ulusal mimarlık ve kentsel tasarım yarışmalarında jüri üyelikleri yaptı, yapıları ve makaleleri çeşitli mimari yayınlarda yer aldı.

2002-2004 yılları arasında Ankara’da kurulan Türk Serbest Mimarlık Derneği’ne başkanlık yaptı. 2003 yılında ise, İstanbul Serbest Mimarlık Derneği’nin kurucu üyelerinden biri oldu ve 2005-2007 yılları arasında bu kuruma da başkanlık yaptı. Daha sonra 2008- 2011 arasında T.C. Kültür Bakanlığı’na bağlı 4 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na üyelik yaptı. Görev süresi dolduktan sonra, 2011 yılı sonunda 3 No’lu Koruma Kurulu’nda çalışmaya başladı.

Mimari tasarım ve uygulama alanında etkin olan mimarların, mimarlık mesleğini geliştirmek, toplumda saygınlığını ve etkinliğini arttırmak için kurdukları İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) üyelerinin son dönem projelerini kapsayan sergiler, tasarımın çağdaş örneklerini mimarlık ve tasarım meraklılarıyla buluşturmayı, tasarımın farklı disiplinlerini yan yana getirmeyi amaçlıyor.