aytasözeri

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

31 Mart 1976

Ülke

Almanya

Burç

Koç koc

240

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Ayta Sözeri Kimdir?

Ayta Sözeri, 31 Mart 1976 yılında Almanya’nın Nürnberg şehrinde dünyaya gelmiştir. Anne tarafından Çerkes asıllıdır. 1982 yılında henüz 6 yaşındayken ailesi ile birlikte İzmir’e yerleşmiştir. Ayta Sözeri, Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

Kendisini kadın gibi hissettiğini ilk kez ortaokulda fark etmiştir. Bu durumu ilk annesi ile konuşmuştur. Daha sonra babası bu gerçeği duyduğunda Ayta Sözeri’yi evden kovmuştur. Evden ayrıldıktan sonra bir yerde zenneliğe başlamıştır ve bir gün o mekandaki solist gelmeyince sahneye Ayta Sözeri çıkmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği korosunda Türk müziği eğitimi almıştır. Daha sonra aralarında Sezen Aksu’nun da bulunduğu sanatçılara konserlerinde geri vokallik yapmıştır.

20’li yaşlarda cinsiyet değiştirme ameliyatı olmuştur. Türkiye’nin ilk trans oyuncusu olan Ayta Sözeri, insan hakları ve LGBTT aktivistidir.

Ayta Sözeri, daha önce pek çok dizi ve filmlerde rol almıştır. 2012 yılında “Kayıp Şehir” isimli dizide oynadığı rol ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. 2017 yılında ise Gülse Birsel’in “Aile Arasında” isimli filminde de rol almıştır.

 

FİLMLERİ VE DİZİLERİ

Hayat Bağları, Dadı, Arka Sokaklar, Kuzey Rüzgarı, Parmaklıklar Ardında, Dudaktan Kalbe, Akasya Durağı, Güneşi Gördüm, Kahramanlar, Teslimiyet, Kadın Krallığı, Papatyam, Acayip Hikayeler, Kayıp Şehir, Yalan Dünya, Hadi Ya, Paramparça, Ulan İstanbul, Tehlikeyle Flört, Koca Dünya, Aile Arasında, Meryem.

 

Kaynakça

www.posta.com.tr www.haberturk.com