Unvan

Gazeteci

Doğum Tarihi

9 Aralık 1969

1592

kez görüntülendi

Ayşe Arman Kimdir?

9 Aralık 1969 yılında Adana’da dünyaya geldi. Alman olan annesi Veronica başarılı bir balerindir, babası Türk Mehmet Kutman Arman’dır. Tarsus Amerikan Lisesi’ni tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’na devam etti ama mezun olmadan 18 yaşında Nokta Dergisi’nde çalışmaya başlayınca eğitimini yarım bıraktı.

Arman, Gazetecilik hayatına, Nokta ve Erkekçe dergisini çıkaran Ercan Arıklı’nın sekreteri olarak başladı. Daha sonra Aktüelve Tempo dergilerinde, Marie Claire ve Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde çalıştıktan sonra Hürriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı.

1994 yılında 25 yaşında iken “Ayşe’nin Gözlüğü” köşesini yazmaya başladı. Pazar ilavesinde de röportajları yayınlandı. O gündür bugündür Hürriyet’te, her Pazar mülakatları yayınlanıyor. Özellikle de röportajlarıyla sivrildi. Sorulmayanı sordu. Örnek alınan gazeteci oldu. Farklılığını kabul ettirirdi. “Ayşe Arman tarzı” diye bir gazetecilikten söz edilmeye başlandı.

Genellikle kadın-erkek ilişkileri başta olmak üzere uç yazıları ile tanınır. Pazar röpörtajları da ünlüdür. Ses getiren gazetecilik başarılarına imza atmıştır. Ayşe Arman, köşe yazarı kalıbını aşarak birçok ünlü isimle röportaj yapmayı başarabilen, uç noktalara rahatlıkla temas edebilen yazarlardandır.

Gazeteciler Cemiyeti, üniversiteler dahil bir çok kurumdan, bir çok ödül aldı. İlk ödülünü (Bülent Dikmener) 19 yaşında “Çemberlitaş Kız Yurdu’nda fuhuş”adlı Nokta Dergisi’ndeki haberiyle aldı.

1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi “Bülent Dikmener” Ödülü, aldığı ilk ödüldür. Sevdiği adamın peşinden dünyayı dolaşıyor, aynı anda da gazetecilik mesleğini icra ediyor.

4 şubat 2011 tarihinde gösterime giren Aşk Tesadüfleri Sever filminde konuk oyuncu olarak yer almıştır.

“Kimse Okumazsa Ben Okurum”, “Kimse Sormazsa Ben Sorarım”, “Sevgilim ben ve Alya” ve “Gezi’nin Güzel İnsanları” adlı 4 kitabı var.

2005 yılında Haldun Dormen ve Betul Mardin’in oğlu olan Ömer Dormen’le evlendi. Alya Mey Dormen adında bir kızları vardır.

Kitapları:

Kimse Okumazsa Ben Okurum (2002)
Kimse Sormazsa Ben Sorarım (2003)
Sevgilim ben ve Alya (2009)
Gezi’nin Güzel İnsanları (2013)