aynuraydın

Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

15 Aralık 1985

Ülke

Almanya

Burç

Yay yay

529

kez görüntülendi

Aynur Aydın Kimdir?

Aynur Aydın, 15 Aralık 1985 tarihinde Münih, Batı Almanya’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda şarkı söylemeye başlamıştır ve ilk tecrübelerini çocuk ve gençlik tiyatro sahnelerinde edinmiştir. Aynur Aydın, Münih’teki Westend Opera Musical School’u bitirmiştir.

1999 yılında Sürpriz grubuna katılmıştır ve profesyonelliğe ilk adımını atmıştır. Bu grup, “Sürpriz” isimli ilk albümlerini 2000 yılında İstanbul’da kaydetmiştir. Ardından Sürpriz grubu dağılmıştır. Aynur Aydın sonrasında ise “Tagtraeumer” grubuna katılmıştır. Grup Almanya’nın 2003 Eurovision Şarkı Yarışması ön elemelerinde “Mükemmel Dünya İçin” adlı şarkı ile yarışmıştır. Aynur Aydın ilerleyen yıllarda solo kariyerine yönelmiştir. İsveç’te şarkı şarkı yazarı Tony Nilsson ile tanışmıştır. 2009 yılında ise ilk albüm hazırlarına başlamıştır. İki yıllık bir sürecin ardından 13 İngilizce şarkı hazırlamıştır. Türkçe versiyonları ile “12 Çeşit La La – 12 Ways to La La” albümünde birleştirmiştir. Şarkılar Stockholm’daki Cosmos Studio’da kaydedilmiştir. İlk klip şarkısını “Yenildim Daima” ve aynı şarkının İngilizce versiyonu olan “DNA” isimli şarkıya çekmiştir. İkinci klibini ise “Measure Up” isimli şarkının Türkçe versiyonu “Yanı Başıma” için çekmiştir.

Aynur Aydın daha sonrasında ünlü sanatçı Erdem Kınay’ın projesinde yer almıştır. Bu projede “İşporta” isimli şarkıyı söylemiştir. “İşporta” şarkısı 2012 yılının Haziran ayında Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar arasında yer almıştır. 2013 yılında “Life Goes On” isimli ilk single çalışmasını yayınlamıştır. Yine 2013 yılı içerisinde Erdem Kınay’ın 2.Proje albümü “Proje 2” de “Sınır” isimli şarkıyı seslendirmiştir.

2015 yılında “Günah Sevap” teklisi ile Kral Pop Tv’de Top 20’de 1 numaraya yükselmiştir. 2016 yılının Nisan ayında “Emanet Benden” adlı ikinci stüdyo albümünü Türkiye’de üç numaraya kadar yükselen “Günah Sevap” ve “Bi Dakika” eşliğinde piyasaya sürmüştür. 2017 yılının Aralık ayında ise Turaç Berkay Özer ile “Bana Aşk Ver” teklisini yayınlamıştır.

Aynur Aydın son olarak ise “Gel Güzelim” isimli albümünü yayınlamıştır. Başarılı bir şekilde pop müzik sanatçılığına devam etmektedir.

Kaynakça

www.milliyet.com.tr