Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

29 Ekim 1973

Şehir

Ardahan

Ülke

Türkiye

Burç

Akrep

3528

kez görüntülendi

Ayla Çelik Kimdir?

Ayla Çelik, 29 Ekim 1973 tarihinde Ardahan’da dünyaya gelmiştir. Annesi Leyla Çelik’tir. İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunu olarak bitirmiştir. Daha sonra ise müzik hayatına başlamıştır. Müzikle olan profesyonel serüvenine Melih Kibar ile başlamıştır. Çok sayıda reklam müziğine sesiyle hayat vermiştir. Devlet tiyatroları için hazırlanan ve Kanan Işık’ın yönetmenliğini yaptığı “Antigone” isimli oyunun müziklerine de yapmıştır.

30 Temmuz 2007 tarihinde Belma Şahin ile birlikte “İstanbul Türküleri” albümünü yayınlanmıştır. 3 Aralık 2008 tarihinde “Bir Dönebilsem” adlı single çalışmasını piyasaya sürmüştür. 30 Eylül 2010 tarihinde ise “Lavanta” isimli ilk stüdyo albümünü yayınlamıştır.

2012 yılında Altın Kelebek Ödülleri ve Türkiye Müzik Ödülleri’nde bestesini Gökhan Tepe’nin yaptığı sözlerini kendisinin yazdığı Demet Akalın’ın “Giderli 16” adlı albümünde yer alan “Türkan” şarkısı ile yılın şarkısı ödülünü almıştır.

2013 yılında Aysel Gürel’e saygı albümü olan Aysel’in de yer alan “Olacak Olacak” şarkısını seslendirmiştir. 15 Ocak 2016 tarihinde “Tüm şarkılarımda kendi hayat hikayemi anlattım” dediği “Ben” adlı ikinci stüdyo albümünü yayınlamıştır. Albümde sözü ve bestesi kendisine ait olan “Aşk Şarkıları” isimli şarkıya Metin Arolat yönetmenliğinde klip çeken Ayla Çelik’in bu projesinde Gökhan Tepe, Mustafa Ceceli, Erhan Bayrak, Ozan Çolakoğlu gibi sanatçılarında imzaları yer almıştır. İkinci klip olarak Beyazıt Öztürk’le birlikte seslendirdiği “Bağdat” adlı şarkısı ile büyük bir beğeni toplamıştır.

Ayla Çelik, 2 Ağustos 2019 tarihinde “Daha Bi’ Aşık” isimli üçüncü stüdyo albümünü yayımlamıştır.

Kaynakça

www.yeniakit.com.tr www.hurriyet.com.tr