Unvan

Yard. Doç. Dr.

Şehir

İstanbul

5602

kez görüntülendi

Ayça Can Kırgız Kimdir?

Lisans eğitimini Türkoloji bölümünde, Dilbilim ve Türk-Kiril Kökenli diller üzerine çalışarak tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini Reklam ve Tanıtım bölümünde yapmış ve lisans eğitimi sayesinde “Reklamın Dil Bilimsel Boyutları” üzerine tezini vermiştir. Doktora eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Üretim Yönetimi ve Pazarlama alanında tamamlamıştır. Bu alanda ulusal ve uluslararası birçok proje ve makalesi bulunmaktadır.

Şuan Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklam Tasarımı ve İletişimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak Bütünleşik Pazarlama İletişimi, Marka Yönetimi ve Pazarlamada Yeni Eğilimler derslerini vermektedir. Ayni zamanda Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi MBA programının yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Sektörde de bu alanlarda eğitimler vermektedir.

“City Branding Based on Marketing Aesthetics” isimli Alman yayın evinden çıkan uluslararası bir kitabı bulunmaktadır.

İngilizce, Rusça konuşabilen Kırgız, Osmanlıca, Moğolca çeviri yapabilmektedir.

Ayca Can Kırgız received her B.A. degree in Turkology with a focus on linguistics and Turkish / Cyrillic-based languages. This linguistic background influenced her to pursue her M.A. in Advertising guiding to write her dissertation titled “The Linguistics Dimensions of the Advertisement”. She chose to pursue her Ph. D studies in the Department of Production Management and Marketing of the School of Economics and Administrative Sciences and has written plenty of articles and completed a lot of projects in the same field.

She is currently working as Assistant Professor in the Department of Advertising at Yeditepe University and teaching Marketing and Integrated Marketing Communications. She also serves as the Vice-Dean of the Faculty of Communication and administers the M.B.A. Program in Integrated Marketing Communications.

She has a book published titled ““City Branding Based on Marketing Aesthetics”.

Kırgız can speak fluently English and Russian. She can make written translation from Ottoman Turkish and Mongolian into Turkish.