atiyee

Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

22 Kasım 1988

Ülke

Almanya

Burç

Akrep akrep

465

kez görüntülendi

Atiye Kimdir?

Atiye Deniz, 22 Kasım 1988 tarihinde Hollanda’lı bir anne ve Antakya’lı Türkbir bir babanın kızı olarak, Almanya’nın Bremen şehrinde dünyaya gelmiştir. Tam adı Deniz Atiye Yılmaz’dır. Annesi Monique Yılmaz, babası Orhan Yılmaz’dır. 8 yıl Almanya’da yaşamanın ardından ailesi ile birlikte Amerika’ya taşınmıştır. Burada da 6 ay yaşadıktan sonra İzmir’e yerleşmiştir. Almanya, ABD ve Türkiye’de İzmir’de ilkokul eğitimini tamamlamasının ardından 1 yıl Hollanda ve Fransa’da ortaokulu bitirmiştir. Daha sonra Almaya’ya geri dönerek Bremen’de lise eğitimini tamamlamıştır. 2008 yılında tekrar Türkiye’ye geri gelmiştir. Ses eğitimine ise İzmir Devlet Opera ve Belesi Şan Pedagogu Bariton Aşkın Metiner ile devam etmiştir.

Atiye Deniz Yılmaz, henüz 6 yaşındayken piyano eğitimi almaya başlamıştır ve 10 yaşından itibaren ise Bulgar hocasının katkıları ile bu eğitimini ileri seviyeye taşımıştır. Liseyi bitirmesinin ardından kariyerini müzik alanında değerlendirmeye karar vermiştir. 17 yaşındayken 2007 yılında “Gözyaşlarım” adlı ilk albümünü Akel Productions etiketi ile piyasaya sürmüştür. Türkçe ve İngilizce şarkıların yer aldığı bu albüm sayesinde büyük ilgi görmüştür. Albümün içerisinde yer alan “Don’t Think” adlı parçası ile önemli bir çıkış yaşamıştır. “Gözyaşlarım” adlı albüm Atiye Deniz Yılmaz’a Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı ödülünü kazandırmıştır.

2009 yılında “Sony BMG” şirketi ile anlaşarak, çalışmış olduğu “Akel Productions” şirktesinden ayrılmıştır. Aynı yıl Sony etiketi ile “Atiye” adlı ikinci albümünü çıkarmıştır. Albümün “Muamma” adlı çıkış parçasına, Murad Küçük yönetmenliğinde klip çekmiştir. Bu parça ile MTV Türkiye listelerinde bir numaraya kadar yükselmiştir. Albümde ünlü sanatçı Teoman ile birlikte “Kal” adlı düeti bulunan Atiye, ayrıca Türk Pop Müziği’nin en başarılı sanatçılarından biri olan Nazan Öncel’in bestelediği “Aşkına Da Sana Da” adlı şarkıya da albümünde yer vermiştir.

Atiye, 1 yıl süren stüdyo çalışmalarından sonra 2011 yılının Mart ayında, “Budur” adlı 3.stüdyo albümünü Pasaj Müzik etiketi ile yayınlamıştır. Albüm ile aynı adı taşıyan çıkış şarkısı “Budur” yayınından kısa bir süre sonra radyo ve müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselmiştir. Albümün ikinci video klibi ise 2011 yılının Haziran ayında “Güzelim” adlı parçaya çekilmiştir.

2011 yılınının Ekim ayında sonuçlanan 18.MTV Ema Müzik Ödülleri’nde “Best Turkish Act” ödülüne layık görülmüştür. 27 Temmuz 2012 tarihinde Almanya, Avusturya ve İsviçre’de “Bring Me Back” adlı single parçasını yayınlamıştır. Şarkının klibi ise Almanya’nın önemli yönetmenlerinden Sören Schaller tarafından çekilmiştir.

“Budur” adlı albümünden 2 yıl sonra Atiye, “Soygun Var” adlı 4.stüdyo albümünü Pasaj Müzik etiketi ile yayımlamıştır.

Atiye, Med Yapımın yapımcılığını üstlendiği ve 2014 yılında televizyonda yayınlanan sunuculuğunu Bülent Şakrak’ın yaptığı “X Factor” adlı televizyon şarkı yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır.

2016 yılında yönetmenliğini Handan Öztürk’ün yaptığı “Bana Git De” adlı sinema filminde “Leyal” karakteri ile başrol oynamıştır.

Kaynakça

www.bolgegundem.com