Unvan

Şarkıcı

Doğum Tarihi

1 Ekim 1965

Şehir

Eskişehir

Burç

Terazi

584

kez görüntülendi

Asya Kimdir?

1 Mart 1965 tarihinde Eskişehir’de dünyaya geldi. Şarkıcı Asya’nın gerçek adı Tülay Keçialan’dır.

Müziğe eğilimi ilkokul yıllarında başladı. Ortaokul yıllarında Eskişehir Halk Eğitim Merkezi’nde müzik eğitimi aldı. Eskişehir Ahmet Kanatlı Anadolu Lisesi’nde okurken Milliyet Gazetesi Liseler Arası Müzik Yarışması’nda Türk halk müziği dalında solist olarak birinci seçildi.

Liseden mezun olduktan sonra müzik hayatına Bodrum’da başlayan ve daha sonra Ankara’da devam eden Tülay Keçialan, Nilüfer’in prodüktörlüğünde hazırladığı ilk solo albümüne kadar sahne adı olarak Tülay Saygın adını kullandı.

Müzisyen İlhan Feyman’ın teklifiyle gittiği Ankara’da Grup Angora’nın solisti olarak çalıştığı dönemde İngilizce ağırlıklı repertuvarıyla çoğunlukla otellerde sahne aldı.

1986 yılında pazar günleri TRT Ankara Televizyonu’nda yayınlanan bir çocuk programında Grup Angora ile birlikte müzik yaptı. Ankara’da müzik çalışmalarını sürdürdüğü dönemde Eurovision’na katılması yönünde gelen teklife olumlu yanıt veren Tülay Saygın, 24 Şubat 1990 tarihinde düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne ‘Zamanda Gezinti’ adlı şarkıyla katıldı fakat 15 şarkı arasında 10. oldu.

Tülay Saygın, 8 yıl Ankara’da Grup Angora’nın solistliğini yaptıktan sonra İstanbul’a yerleşen Tülay Saygın, müzik kariyerine Nilüfer ile devam etti. Nilüfer’in albümlerinde ve konserlerinde 4 yıl boyunca vokalist olarak eşlik eden Tülay Saygın, zaman zaman da diğer önemli sanatçıların albüm çalışmalarında vokalist olarak yer aldı.

1994 yılında müzik marketlerdeki yerini alan ve Nilüfer prodüksiyonu olan Asya adlı ilk albüm çalışması öncesinde yapılan imaj çalışmasıyla adını Asya olarak değiştirdi. Bu albümün en önemli hiti Onno Tunç bestesi ‘Vurulmuşum Sana’ oldu.

2010 yılında Engin Gürkey ile birlikte TRT Müzik kanalında Müziğin Binbir Dili adlı müzik programını sundu.

1995-2020 yılları arasında iş insanı Şevki Kaygusuz ile evli kaldı. 1996 yılında dünyaya gelene kızına ‘Aslı’ adını verdi.

Şarkıcı Asya 1.60 metre boyunda, 63 kilo ve balık burcudur.

ŞARKICI ASYA ALBÜMLERİ
1994 – Asya
1996 – Asya
1999 – Masum
2002 – Dönmem Yolumdan
2007 – Aşktır Beni Güzel Yapan
2008 – Tesadüfen
2014 – Aşk İz Bırakır
2020 – Unutup Gitti

Kaynakça

https://www.karar.com/