Unvan

Mucit

Doğum Tarihi

1889

Ölüm Tarihi

1969

Ülke

ABD

1518

kez görüntülendi

Allan Haines Lockheed Kimdir?

Amerikalı uçak tasarımcısı Lockheed çok sayıda olumsuzluklara (başarısızlıklara) karşın, kendisine havacılığın önderi olarak bir isim yapabildi. 20’li yılların sonunda “Vega” tipi uçağıyla başarıya ulaştı.

Loughead adı altında Niles/Kaliforniya’da dört kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. Annesiyle babasının, Allan henüz çok küçükken boşanması üzerine annesiyle birlikte Santa Barbara’ya taşındılar. Burada, erkek kardeşleri Victor ve Malcolm ile birlikte uçurtma uçurtmak konusunda usta kesildi. Kaliforniya’da Alma yakınlarındaki bir meyve çiftliğine taşındıktan sonra, orada yaşayan profesör John J.Montgomery’nin planör deneylerine bayıldılar.

İki Pilotlu İlk Uçuşu Victor varlıklı bir otomobil satıcısıyla birlikte Montgomery’nin planörlerinden birini satın aldı ve Allan’ı bunu motorlu bir uçak haline getirmesi için tuttu. Birkaç eğitimli pilot bu uçağı havalandırmayı birkaç kez denedikten ve başarısızlığa uğradıktan sonra, acemi pilot Allan Loughead bu işi ikinci denemesinde becerdi. Loughead, George Gates adlı konstruktör ile birlikte, 1910 yılında dünyanın ilk iki pilotlu uçuşunu gerçekleştirdi. Loughead çapraz dümeni çalıştırırken, Gates yükseklik ve yan dümenlerle ilgileniyordu. Şikago’daki International Aeroplane Manufacturing Company’de (Uluslararası Uçak Üretim Şirketi) uçuş öğretmeni olarak iş bulan Loughead, gelirlerine % 25’lik bir pay ile katıldığı uçuş gösterileri organize etti.

İlk Loughead Uçağı San Francisco’da Alco Cab (Taksi) şirketinden Max Mamlock, Loughead’e sponsor olmayı kabul edince, Allan erkek kardeşi Malcolm ile birlikte 18 ay içinde, sonradan “ALCO No.l” adını alan G modelini üretti. Uçakla şehir turlarından umdukları gelir sağlanamayınca, Mamlock uçağa el koydu ve bu işe yatırdığı 4.000 doları uçağın alış fiyatı olarak geri istedi. Parasız kalan Loughead kardeşler iki yıl Kaliforniya’da boşuna altın aradıktan sonra, yeni bir finansör buldular ve G 1915 modeline sahip oldular. San Francisco’daki 1915 Uluslararası Panama-Pasifik Sergisinde ve 1916’da Santa Barbara’da ruhsat alabildiler ve bu sefer başarıya ulaştılar. İki kardeş birkaç ay içinde uçuş gösterileri, uçakla şehir turları ve film çekimlerindeki uçuşlarla birkaç bin dolar kazandılar.

Kendi Şirketleri 1916 yılında Santa Barbara’da Loughead Aircraft Manufacturing Company adı altında kendi şirketlerini kurdular ve, tasarımlarla hesap işlerinden sorumlu olan John K.Northrop ile birlikte turistik turlar için on kişilik iki motorlu bir uçağın yapımını gerçekleştirdiler. Fl-Deniz Uçağı adı altındaki bu uçak Birinci Dünya Savaşı’nda Amerikan donanması tarafından test edildiyse de, bekledikleri büyük siparişi alamadılar. Loughead bunun üzerine uçağını F-lA Kara Uçağı olarak değiştirdi. Çekimser davranan orduya uçağının uzun mesafeli uçuşlara uygunluğunu gösterebilmek için, Loughead 1918 Kasım ayında ilk transkontinantal (kıtayı boydan boya kateden) uçuşla ülkenin başkenti Washington’a uçmaya kalktıysa da, bir motor arızasından ve bir ara inişten sonra, bu girişiminden vazgeçmek zorunda kaldı. Uygun bir fiyata tek kişilik bir uçağı “fakir adamın uçağı” olarak satma girişimi de başarılı olamayınca, şirketlerini .1920/21 sıralarında kapatmak zorunda kaldılar. Loughead de Hollywood’da emlak komisyonculuğuna soyundu.

Yeniden Kurulan Şirket Yeni finansörü Fred S.Keeler (başkan), Northrop (başmühendis) ve Tony Stadlman (fabrika yöneticisi) ile birlikte, Loughead 1926’da Lockheed Aircraft Corporation adlı şirketi kurdu. Hollywood’da bir garajda “Vega”yı ürettiler. Hızlı beş kişilik uçaklarıyla başarıyı yakaladılar:  George Hubert Wilkins 1928’de “Golden Eagle” (Altın Kartal) ile tarihin ilk başarılı Kuzey Kutup ve Güney Kutup uçuşuna çıktı. “Vega” satış rekorları kırdı ve Lockheed, uçakları bundan böyle çok sayıda dünya rekoru kıran, başta gelen bir uçak postası ve yolcu uçağı şirketi olarak ün saldı.

Northrop 1928’de kendi şirketini kurunca Lockheed’in yenilik yapmak arzusu duruldu. Şirketi bir yıl sonra Detroit Aircraft Corporation adlı piyasa devi tarafından yutuldu. Beklentileri gerçekleşmeyen Loughead bu işten çekildi ve hisselerini sattı.

İkinci Başlangıç Loughead Glendale/Kaliforniya’da, başarı kaydedemeyen, Louckheed Brothers Aircraft Corporation adlı şirketi kurdu ve iki motorlu, beş kişilik bir uçak olan “Olympia Duo-four” modelini tasarladı. Dört yıl sonra adını kesin olarak Lockheed olarak değiştirdi ve izleyen zamanda giderek ABD ordusu için yaptığı tasarılara yoğunlaştı. Lockheed İkinci Dünya Savaşı’nda Grand -Rapids/Michigan’da donanmanın savaş uçakları için parça üreten bir fabrikaya müdür oldu: 1945’ten sonra yeniden emlak komisyonculuğuna yöneldi ve 50’li yıllarda eski başarılı şirketine danışman olarak döndü. 1961’de Tueson/Arizona’da inzivaya çekilen Lockheed burada 80 yaşında öldü.