Doğum Tarihi

10 Haziran 1953

Ölüm Tarihi

15 Aralık 2017

Şehir

Adıyaman

Burç

İkizler

936

kez görüntülendi

Ali Tekintüre Kimdir?

Tekintüre, 1953 yılında Besni, Adıyaman`da dünyaya geldi. Genç yaşta İstanbul`a göç etti. İlk gençlik yıllarından bu yana arabesk şarkılar için sözler yazmıştır. Askerdeyken yazdığı “Tanrım Beni Baştan Yarat” şiiri daha sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelendi ve 1974 yılında Emel Sayın`ın parçayı okumasıyla Ali Tekintüre de tanınmaya başladı.

1978’de yönetmenliğini Orhan Elmas’ın yaptığı ve başrollerinde Sümer Tilmaç, Erol Taş,Muharrem Gürses ve Gülden Karaböcek’in oynadığı “Dilek Taşı” adlı sinema filmi için arkadaşı Mesut Poyraz’la beraber sözlerini yazdığı ‘Dilek Taşı’ şarkısı Gülden Karaböcek’e şöhretin kapılarını açmıştır. Hemen ardından sözlerini yazdığı “Sürünüyorum” adlı şarkı stadlarda marş oldu.

Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy gibi dönemin şarkıcıları ile çalıştı ve birçok unutulmaz şarkıya imza attı.

“Duyar mısın Feryadımı” adlı şarkısının; 1985 yılında senaryosunu Bülent Oran’ın yazdığı, yönetmenliğini Sırrı Gültekin’in yaptığı ve başrollerinde Mesut Engin, Gülden Karaböcek, Ali Şen (oyuncu), Münir Özkul, Erol Günaydın’ın oynadığı aynı adla sinema filmi çekilmiştir.

1987 yılında yazdığı “Gitme” adlı parçası o yılın en meşhur en meşhur şarkısı olmuştur.

Ali Tekintüre kasetlerinin ve CD’lerinin yaklaşık 1500 eseri de okundu. Ayrıca 10 şiir kaseti de var. Ali Tekintüre’nin şarkıları; Bergen, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Emel Sayın, Zeki Muren, Adnan Şenses, İbrahim Tatlıses, Muazzez Ersoy, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can, Cansever, Mine Koşan, Kamuran Akkor, Gönül Akkor, Huri Sapan, Kibariye, Gülben Ergen gibi şarkıcılar çalıştı.
Ali Tekintüre, Gülten Tekintüre ile evli idi.

Uzun süredir kanser tedavisi gören Ali Tekintüre, 15 Aralık 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 64 yaşında hayatını kaybetti.

Eserleri
Acı Gerçekler
Acımıyorsan
Ağlattı Kader
Aklı Yok
Akşamcı
Al Bu Şarkı Senin Olsun
Aldana Aldana
Allah Düşürmesin
Allah Vergisi
Anadan Ayrı
Baharı Bekleyen Kumrular Gibi
Beklemek İbadet Kalmak Zulümdür
Ben Aşkımın Yanındayım
Ben Senin Kulun Muyum?
Benim İçin Üzülme
Benim Pişmanlığım
Biçare
Bir Avuç Gözyaşı
Birisi
Bıkmadın Mı?
Can Bırakmadın
Canım Dediklerim
Canım
Çekilmez Hasretin
Damla Damla
Dilek Taşı
Dünya
Düşmanlara Ne Gerek Var
Düşünürken
Duyar mısın Feryadımı
Ecele Sitem
Elimde Fotoğrafın
En Mutlu Günümde
Engel Çıktı Aramıza
Evlat
Fark Yaraları (Dost Yaraları)
Farzet
Garipler
Gidecek Bir Gün (Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne)

Sayfalar: 1 2 3

Kaynakça

www.yeniakit.com.tr/