Unvan

Gazeteci

Doğum Tarihi

26 Aralık 1948

Şehir

Konya

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak

3245

kez görüntülendi

Ali Kırca Kimdir?

26 Aralık 1948 yılında Konya, Akşehir’de doğdu. Gazeteciliğe 1974’te TRT’de muhabir olarak başlayan , bu kurumdaki çeşitli görevlerden sonra, bir dönem TRT Haber Dairesi Başkanlığı’nı üstlendi.

TRT’de “Yurttan-Dünyadan” ve “32. Gün” programlarını hazırladı, “Açık Oturum” programını yönetti ve TRT Washington Temsilcisi olarak çalıştı. Daha sonra Türkiye’nin ilk özel televizyonu Interstar’a geçti, Washington’da ve New York’ta “Kırkıncı Paralel” programlarını hazırlayıp sundu.

1993’te Türkiye’ye dönerek ATV Haber Dairesi Başkanı olarak göreve başladı. 1994’te Türkiye’nin ilk ‘anchorman’ı olarak ATV ana haber bültenini sunmaya başladı. Aynı yıl “Siyaset Meydanı” programını yayın hayatına sundu. 2001 yılında, Star Televizyonu’nda görev alan , daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Atv’nin Çalık Grubu’na devredilmesi üzerine, kanalla yollarını ayırarak ekibiyle birlikte Show TV’ye geçti.

TMSF’nin Show TV’ye el koymasının ardından kurumdan ayrıldı. 2014-2017 yılları arasında Galatasaray TV’de medya iletişim direktörlüğü yaptı.

‘Altanlar Meydanda’, ‘Futbol Hayattır’, ‘Hazan Mevsiminde Aşk’, ‘Sedir Ağacının Kokusu’, ‘Şimdi İyi Haberleri Veriyoruz’, ‘Susurluk Çarkı’, ‘Barış Manço’ya Özlem’, ‘700. Yılında Osmanlı’ adlarıyla 8 adet kitabı yayımladı.

Anadolu Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde TV haberciliği dersi verdi.

Evli ve iki çocuk babası.