Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1963

Şehir

Şanlıurfa

Ülke

Türkiye

8089

kez görüntülendi

Ali Fuat Bilkan Kimdir?

1963 yılında Şanlıurfa‘da doğdu. Urfa Lisesi’ni bitirdikten sonra Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. 1985’te mezun olduktan sonra, ODTÜ’de Türk Dili Okutmanı olarak akademik hayata başladı.

Master ve doktorasını Eski Türk Edebiyatı alanında yaptı. Doktorasını, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eski Türk Edebiyatı alanında, post-doktorasını “Hindistan’daki Türk Edebiyatı” üzerine, New Delhi’de Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nde gerçekleştirdi.

Doktora tez konusu olan Nâbi Divânı, ona edebî metinleri sosyo-kültürel yaklaşımlarla değerlendirme düşüncesi vermiştir. Çalışmaları, daha ziyade, XVII. yüzyıl sosyal, kültürel ve edebi hayatıyla ilgilidir.

Sırasıyla Gazi, Jawaharlal Nehu (Hindistan), Fatih, Wiscomsin (ABD) gibi üniversitelerde görev aldı. Doktora üstü çalışmalarını Hindistan’daki Türkçe el yazmaları hakkında gerçekleştiren Bilkan, Hindistan kütüphanelerindeki Türkçe el yazmaları konusunda bir katalog hazırladı.

2003 yılında ABD’nin Wisconsin Üniversitesi’nde Osmanlı Türkçesi dersleri verdi. Bu sırada İran’ın sosyo-kültürel yayılma alanı ve Farsça’nun coğrafyası üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Bilkan’ın onu aşkın bilimsel eseri ve alanıyla ilgili çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır. Yunus Emre Vakfı‘na bağlı olarak kurulan Yunus Emre Enstitüsü’nün bir süre başkanlığını yapmıştır.

İpek Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmaktadır.

Evli ve üç çocuk babası olan Bilkan, İngilizce ve Farsça bilmektedir.

Yayınlanmış eserleri:
Berceste, Harp Mecmuası, Nabi Hayatı Sanatı Eserleri, Nabi Hikmet Şair Tarih, Osmanlı Şiirine Modern Yaklaşımlar, Sultan Şairler, Sebk- i Hindi ve Türk Edebiyatında Hint Tarzı, Şeyhülislam Şairler, Türk Edebiyatında Mu′amma, XVII.Yüzyılda Osmanlı Düşünce Hayatı, Yolcular.