Doğum Tarihi

1965

Şehir

Tunceli

415

kez görüntülendi

Ali Ekber Yıldırım Kimdir?

Ali Ekber Yıldırım Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu (İletişim Fakültesi) Gazetecilik Bölümü’nden 1987’de mezun oldu. Dünya Gazetesi’nde 1988 yılından bu yana muhabir, haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. 1996’dan beri tarım yazıları yazarak bu alanda uzmanlaştı.

TRT’de 22 yıl aralıksız yayınlanan Bu Toprağın Sesi Programı’na danışmanlık yaptı. Mezun olduğu Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Gazete Haberciliği” ve “Haber Değerlendirme” dersleri verdi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde 4 yıl başkan yardımcılığı yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2010 yılında Haber ve Ekonomi dalında Yılın Gazetecisi seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Nezih Demirkent Özel Ödülü, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Tahsin Ödülü, Ziraat Mühendisleri Odası, Türkiye Ziraatçılar Derneği, gibi tarımla ilgili bir çok kuruluşun yanı sıra, ekonomi gazeteciliği ile tarım yazılarından dolayı aldığı çok sayıda ödülü var.

Dünya Gazetesi’nde tarım yazarı olarak köşe yazısı, haber ve araştırma yazıları yazıyor. Ayrıca, 2007 yılından bu yana www.tarimdunyasi.net blog’unu yönetiyor ve yazılarını yayınlıyor.

Tarım konusunda gazetecilerin, yazarların, televizyon ve yayın kuruluşlarının görüşüne başvurduğu ve yayınlarda yer verdiği tarım yazarıdır. Türkiye tarımının yanı sıra Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda, Polonya gibi ülkelerin davetlisi olarak o ülkelerin tarımını da yakından inceleyerek farklı modeller üzerinde çalıştı.

Yayınlanmış Eserleri
Yeni Tarım Düzeni / Pandemi-İklim Krizi ve Gıda Egemenliği (2022)
Üretme Tüket / İthalat, Siyaset, Rant Kıskacında Tarım (2020)
Aytaç’ın Balçova’sı (2011)
RTE’ nin Öfkesi / Ananı Da Al Git (2007)

Kaynakça

csa.com.tr